Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Megalityczny grobowiec z Kierzkowa wyjątkowy w skali kraju. Przybliża go wystawa w Biskupinie

Iwona Woźniak
Wizualizacja pierwotnego wyglądu grobowca w Kierzkowie
Wizualizacja pierwotnego wyglądu grobowca w Kierzkowie A. Brzegowy
W biskupińskim muzeum warto obejrzeć wystawę Megalityczny grobowiec z Kierzkowa na Pałukach - milczący świadek kultu przodków z epoki kamienia.

Prezentowana jest w budynku Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. - Przedstawiono na niej wyniki najnowszych badań grobowca megalitycznego z Kierzkowa koło Żnina. Obiekt ten powstał w młodszej epoce kamienia (neolicie), na przełomie IV i III tysiąclecia p.n.e. Pod względem swej wielkości, stopnia skomplikowania konstrukcji, a także dobrego stanu zachowania, kierzkowski megalit należy do wyjątkowych w skali kraju budowli tego typu - mówi Szymon Nowaczyk z MA w Biskupinie.

Owocem prac - publikacja

Grobowiec z Kierzkowa był badany wykopaliskowo w latach 1983-1984 przez poznańskiego profesora Tadeusza Wiślańskiego. Niestety, przedwczesna śmierć tego badacza w 1989 roku, zastopowała opracowanie wyników prac. Pozyskane zabytki i wykonana dokumentacja prawie 30 lat przeleżały na półkach archeologicznych magazynów. Sytuacja zmieniła się w 2015 roku, kiedy to Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu wraz z Muzeum Archeologicznym w Biskupinie wystąpiły do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie funduszy na opracowanie i publikację wyników badań megalitu. Dzięki uzyskanemu grantowi możliwe było m.in. wykonanie serii nowoczesnych analiz, których wyniki rzuciły nowe światło m.in. na zwyczaje pogrzebowe, sposoby pozyskiwania żywności czy dietę budowniczych megalitów sprzed pięciu tysiącleci.

Owocem pracy zespołu w składzie Szymon Nowaczyk, Łukasz Pospieszny i Iwona Sobkowiak-Tabaka jest książka pt. "Megalityczny grobowiec kultury amfor kulistych z Kierzkowa na Pałukach - milczący świadek kultu przodków z epoki kamienia". Publikacja została dofinansowana z funduszy MKiDN z programu "Dziedzictwo kulturowe"z priotytetu "Ochrona zabytków archeologicznych".

Zobacz także: Seniorka błąkała się w kapciach i koszuli nocnej w centrum Żnina

Info z Polski - przegląd najważniejszych i najciekawszych informacji z kraju i ze świata 25.01.2018

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto