Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lokomotywa spalinowa, która pracowała w cukrowni w Tucznie została odrestaurowana i stanęła przed siedzibą firmy Tor-Bud w Trzebini

Oprac. (RED)
Lokomotywa SM03 wyprodukowana w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce "Fablok" w Chrzanowie
Lokomotywa SM03 wyprodukowana w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce "Fablok" w Chrzanowie Fot. Sławomir Bromboszcz
Legendarna lokomotywa spalinowa wyprodukowana w Fabloku, która przez lata pracowała w cukrowni w Tucznie, "wróciła na tory". Odrestaurowany egzemplarz trafił do Trzebini.

Zobacz wideo: Fala upałow jest przeplatana burzami. Na to musisz uważać!

Jak poinformował portal Chrzanów Nasze miasto, zabytkowa lokomotywa SM03 wyprodukowana w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce "Fablok" w Chrzanowie stanęła przed siedzibą firmy Tor-Bud przy ul. Lipcowej 70 w Trzebini. Odrestaurowany pojazd usytuowano na skwerze na tle wyjątkowego muralu przedstawiającego stację Siersza-Wodna.

Fablokowska lokomotywa znajdowała się w opłakanym stanie. Zardzewiała konstrukcja miała trafić na złom i zostać "przerobiona na żyletki". Na jednym z portali internetowych wypatrzył ją w grudniu ub. roku Konrad Szarek, prezes firmy Tor-Bud. Postanowił ją kupić i odrestaurować. I tak się stało.

Odnowiona lokomotywa spalinowa SM03 stanęła na tle muralu w Trzebini

Lokomotywę usytuowano na fragmencie torów przy bramie wjazdowej do trzebińskiej firmy. Umiejscowiona została na tle muralu przedstawiającego stację Siersza-Wodna. Na sąsiednich ścianach budynku umieszczone archiwalne zdjęcia części miasta, na terenie której mieści się obecnie firma. Autorem muralu, a także galerii jest Jakub Kaja, lokalny artysta i fotograf.
Inowrocławski sposób na upały. W tym miejscu można się orzeźwić z korzyścią dla zdrowia
Spalinowóz SM03 to jedna z najbardziej popularnych lokomotyw produkowanych w latach 1959-69 w fabryce w Chrzanowie. Zakład wyprodukował 671 sztuk takich pojazdów. Uratowany i odrestaurowany egzemplarz identyfikuje się numerem 620. Lokomotywa ta przez wiele lat pracowała w nieistniejącej już cukrowni w Tucznie (gm. Złotniki Kujawskie, pow. inowrocławski). Przywróceniem dawnej świetności pojazdowi zajęła się firma MAG-Train z Chrzanowa, której siedziba znajduje się w halach dawnego Fabloku. Prace remontowe trwały 40 dni. Pojazd odnowiono z wykorzystaniem oryginalnych i nowych części. Odmalowany został w oryginalnych kolorach. Zobaczcie zdjęcia w galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto