Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łabiszyn. Dożynki powiatowo - gminne 2022. Tak było podczas wydarzenia na wyspie [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Uroczystość dożynkowa o zasięgu powiatowo - gminnym tym razem odbyła się w Łabiszynie
Uroczystość dożynkowa o zasięgu powiatowo - gminnym tym razem odbyła się w Łabiszynie Iwona Góralczyk
Agnieszka i Sławomir Niedbalscy, rolnicy z Jabłówka, byli starostami powiatowymi tegorocznych dożynek, które zorganizowano na urokliwej wyspie w Łabiszynie.

Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej pod przewodnictwem księdza proboszcza Krzysztofa Sobieralskiego.

Ceremoniał związany z wręczeniem symboli dożynkowych oraz wyróżnienia dla najlepszych rolników były kolejnymi punktami uroczystości.

Następne godziny upłynęły na zabawie z udziałem artystów lokalnych oraz kabaretu Paranienormalni. Wieczór zwieńczyła zabawa taneczna.

Dożynki to organizacyjne przedsięwzięcie Gminy Łabiszyn przy współudziale Powiatu Żnińskiego.

Życzenia rolnikom, podziękowanie za ich pracę i tegoroczne plony, złożyli m.in. starosta Zbigniew Jaszczuk i burmistrz Jacek Idzi Kaczmarek.

Sylwetki tegorocznych, powiatowych starostów dożynkowych

Agnieszka i Sławomir Niedbalscy wspólnie z synem Radosławem i jego żoną Magdą prowadzą gospodarstwo łącząc tradycje z nowoczesnością. Gospodarstwo o pow. 150 ha specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego oraz opasowego w cyklu zamkniętym, gdzie stado podstawowe krów mlecznych liczy 110 szt. W produkcji roślinnej dominuje uprawa zbóż w tym kukurydzy na kiszonkę. Gospodarstwo dysponuje dwoma nowoczesnymi budynkami przejazdowymi dla krów mlecznych oraz bydła opasowego o łącznej powierzchni 1512 m2, nowoczesną hala udojowa w układzie rybia ość oraz budynkiem magazynowym do pasz.

Ponadto pasją Pana Sławomira jest paralotniarstwo- jest on członkiem Żnińskiego Związku Miłośników Lotnictwa, natomiast Pani Agnieszka jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Jabłówku.

Charakterystyki starostów Gminy Łabiszyn

Weronika Dypolt zamieszkała w miejscowości Jabłówko, od 15 lat wspólnie z mężem Markiem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 30 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję roślinną, gdzie dominuje uprawa roślin zbożowych, ziemniaków oraz rzepaku ozimego.

Tomasz Łuczak prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne w miejscowości Jabłówko o pow. 30 ha, które przejął po rodzicach w 2009 r. Produkcja zwierzęca ukierunkowana jest na hodowlę trzody chlewnej, a w produkcji roślinnej dominuje uprawa roślin zbożowych, ziemniaków oraz rzepaku ozimego.

Wieńce i starostowie - delegacje z poszczególnych gmin

Z Gminy Barcin Iwona Kruszyna i Krzysztof Grzeczka

Iwona Kruszyna, mieszka w Barcinie Wsi. Wspólnie z mężem Remigiuszem prowadzi gospodarstwo o powierzchni 46 ha. Państwo Kruszyna zajmują się produkcją roślinną (uprawiają ziemniaki i zboża) oraz hodowlą zwierząt- tuczników, bydła oraz owiec.

Krzysztof Grzeczka z Aleksandrowa razem z żoną Marleną prowadzą 72 hektarowe gospodarstwo, nastawione na hodowlę bydła mlecznego. Państwo Grzeczka prowadzą również produkcję roślinną uprawiają buraki cukrowe oraz zboża, kukurydzę i trawy.

Z Gminy Gąsawa: Agnieszka i Krzysztof Kuczma

Agnieszka i Krzysztof Kuczma z Gogółkowa od 2006 roku prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne o pow. 31ha, które zajmuje się uprawą roślin i hodowlą zwierząt (głownie trzody chlewnej). Produkcja roślinna oparta jest w głównej mierze na siewie jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, kukurydzy oraz buraka cukrowego.

Z Gminy Janowiec Wielkopolski Grażyna Rymer, Mirosław Litwin

Grażyna Rymer wraz z mężem Włodzimierzem prowadzi gospodarstwo rolne w Świątkowie. Jego powierzchnia to 70 ha. Państwo Rymerowie specjalizują się w produkcji trzody chlewnej. W zasiewach dominują rzepak oraz pszenica. Pani Grażyna pracuje ponadto zawodowo w Domu Pomocy Społecznej w Tonowie. Udziela się także społecznie, jako przewodnicząca rady rodziców w szkole w Świątkowie.

Mirosław Litwin wraz z małżonką Barbarą prowadzi w Kołdrąbiu gospodarstwo o powierzchni 70 ha. Specjalizacją gospodarstwa jest produkcja trzody chlewnej oraz uprawa zbóż na pasze, roślin strączkowych oraz ziemniaków i kukurydzy.

Z Gminy Rogowo Barbara Kaczmarek i Sebastian Jarmużkiewicz

Barbara Kaczmarek z Ryszewa, wspólnie z mężem Przemysławem oraz z jego rodzicami prowadzi gospodarstwo o powierzchni 210 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej, a produkcja roślinna zdominowana jest przez rośliny paszowe.

Sebastian Jarmużkiewicz razem z żoną Magdaleną prowadzi 23-hektarowe gospodarstwo w Wiewiórczynie. Zajmuje się głównie produkcją ziemniaków oraz pszenżyta i jęczmienia.

Z Gminy Żnin Ewelina Swędrowska i Michał Bocian

Ewelina Swędrowska z Jaroszewa, razem z mężem Michałem prowadzi odziedziczone w 2011 roku gospodarstwo, o powierzchni 70 ha. Państwo Swędrowscy zajmują się hodowlą krów i produkcją serów. Są zdobywcami wielu nagród i wyróżnień rolniczych, przed rokiem byli nominowani do tytułu "Rolnika Pomorza i Kujaw".

Michał Bocian, mieszka w Sulinowie. Prowadzi nowoczesne, zmechanizowane gospodarstwo razem z żoną Pauliną. Powierzchnia tego gospodarstwa to 200 ha. Uprawiają zboża i rzepak, oraz hodują opasy i konie.

Z Gminy Łabiszyn: Weronika Dypolt i Tomasz Łuczak

Rolnicy wyróżnieni przez starostę żnińskiego

Podczas Dożynek Gminno-Powiatowych w Łabiszynie 20 sierpnia 2022r. wyróżnieni zostali:

  • Grażyna i Andrzej Kociemscy - Gospodarstwo Rolne Barcin Wieś, Gmina Barcin
  • Michał Kotwica - Gospodarstwo Rolne Godawy, Gmina Gąsawa
  • Renata i Andrzej Jędrzejczak - Gospodarstwo Rolne Świątkowo, Gmina Janowiec Wlkp.
  • Agnieszka i Sławomir Niedbalscy - Gospodarstwo Rolne Jabłówko, Gmina Łabiszyn
  • Katarzyna i Wojciech Michalczak - Gospodarstwo Rolne Niedźwiady, Gmina Rogowo
  • Monika i Radosław Tomaszewscy - Gospodarstwo Rolne Nadborowo, Gmina Żnin

Tradycyjnie Bank Spółdzielczy PAŁUKI ufundował dla wzorowych gospodarstw nagrody finansowe, które wręczył prezes Arkadiusz Furtak.

Wyróżnienia dla rolników z Gminy Łabiszyn prowadzących wzorowe gospodarstwa rolne

Joanna i Piotr Zdziarscy zamieszkali w miejscowości Łabiszyn Wieś, prowadzą gospodarstwo ekologiczne o pow. 97 ha, które w 2000 r. Pan Piotr przejął po rodzicach. Produkcja zwierzęca ukierunkowana jest w hodowli bydła opasowego. W produkcji roślinnej dominuje uprawa zielonki na pasze oraz zbóż. W 2021 r. Państwo Zdziarscy zdobyli I miejsce w konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Ponadto Pan Piotr wspólnie z synem Ksawerym prowadzą kanał internetowy, dotyczący promowania ekologicznych praktyk rolniczych.

Anna i Piotr Milczek zamieszkali w miejscowości Jeżewo, od 16 lat prowadzą gospodarstwo rolne o pow. 56 ha. W produkcji roślinnej dominuje uprawa kukurydzy na kiszonkę oraz zbóż, natomiast produkcja zwierzęca ukierunkowana jest w produkcji bydła opasowego. Dodatkowo Pani Anna jest członkiniom rady sołeckiej oraz koła gospodyń wiejskich w Jeżewie.

Renata i Tomasz Łapka zam. w miejscowości Łabiszyn Wieś, od 35 lat wspólnie z synem Wojciechem, prowadzą gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni 80 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję roślinną tj. ziemniaka nasiennego jako materiał kwalifikowany oraz zbóż i kukurydzy na ziarno.

Prezes Banku Spółdzielczego Pałuki również i tym wyróżnionym rolnikom wręczył nagrody finansowe.

Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy

  1. Gmina Łabiszyn (wieniec wykonały panie z KGW Lubostroń)
  2. Gmina Żnin
  3. Gmina Barcin

Pozostałe gminy otrzymały równorzędne wyróżnienia, o czym zadecydowała komisja w składzie: Józefa Błajet - przewodnicząca oraz członkowie Elżbieta Kotz i Wiesław Rumel.

Podczas uroczystości przybyłych zaproszono na bezpłatną degustację przygotowaną przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenie Kobiety z Pasją.

Na najmłodszych czekały bezpłatne atrakcje.

Pozostałe stoiska z produktami regionalnymi podczas dożynek: Winiarnia Irena, Serowarnia Jasiurkowscy, Kozia Dolina, Firma Kwiecińscy, Dyniowa Farma wraz z Owocowym Ogrodem, Masarnia Zawistowscy oraz stoiska z rękodziełem.

Oto fotorelacja z dożynek 2022 w Łabiszynie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto