Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Takie wzgórza są najwyższe i najbardziej atrakcyjne w regionie [zdjęcia]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
To niepozorne zalesione wypiętrzenie nad stacją kolejową Bydgoszcz Łęgnowo i starym portem drzewnym w rozlewisku Brdy to Wzgórze Bolesława Krzywoustego (69 m n.p.m. i 38 m nad stacją). Nazwa nawiązuje do historii z roku 1112 opisanej w kronice Galla Anonima, gdy książę kazał swym wojskom przeprawić się przez bród na Brdzie i zaatakować gród pomorski Wyszogród (dziś w granicach bydgoskiego Fordonu)
To niepozorne zalesione wypiętrzenie nad stacją kolejową Bydgoszcz Łęgnowo i starym portem drzewnym w rozlewisku Brdy to Wzgórze Bolesława Krzywoustego (69 m n.p.m. i 38 m nad stacją). Nazwa nawiązuje do historii z roku 1112 opisanej w kronice Galla Anonima, gdy książę kazał swym wojskom przeprawić się przez bród na Brdzie i zaatakować gród pomorski Wyszogród (dziś w granicach bydgoskiego Fordonu) Marek Weckwerth
W 2022 roku otwarto punkt widokowy na Wzgórzu Wilhelma (171,06 m n.p.m.). To drugie najwyższe wzniesienie w województwie kujawsko-pomorskim po Czarnej Górze (188,8 m). Gdzie jeszcze można oglądać region z góry? Sami zobaczcie!

Wspomniane na wstępie Wzgórze Wilhelma (nazywane też Wzgórzem cesarza Wilhelma) to nowa atrakcja na turystycznej mapie naszego regionu.

Przeszła nawałnica i odsłoniła

- Wzgórze odsłoniło się po przejściu przez powiat tucholski nawałnicy w sierpniu 2017 roku. Ale już około 15 lat temu nosiliśmy się w Stowarzyszeniu na rzecz Pamiętowa i Adamkowa z zamiarem zbudowania na szczycie wieży widokowej. Taka, należąca do Lasów Państwowych, stała tam dawniej, ale uległa degradacji i została rozebrana. Do budowy nowej wieży nie doszło, za to natura zrobiła swoje i ten fakt już udało się wykorzystać. Przy dużej pomocy Lasów Państwowych, powiatu tucholskiego, bydgoskiego PTTK i okolicznych rolników powstał oznakowany punkt widokowy – mówi nam Karol Gutsze, członek stowarzyszenia, pracownik Starostwa Powiatowego w Tucholi.

Szczególnie w tę ideę zaangażowała się Renata Borowiecka – Gutsze, żona pana Karola.

Wzgórze Wilhelma jest drugim najwyższym naturalnym punktem w województwie kujawsko-pomorskim (171,06 m n.p.m.), ale pierwszym tak wysoko położonym, który zapewnia szerokie i dalekie widoki. Najwyższa (188,8 m n.p.m.) jest Czarna Góra w paśmie Gór Obkaskich w pobliżu Kamienia Krajeńskiego, ale tę w całości porasta las i nic prócz drzew nie widać.

To też może Cię zainteresować

Wysokość względna w stosunku do otaczającego Wzgórze Wilhelma terenu wynosi 350 m. To dostatecznie dużo, aby wędrując tam z Adamkowa (gm. Kęsowo), poczuć się niemal jak w górach. Wiodą nań szlaki Kasztalański, Ptasi i Wyczółkowskiego (bowiem artysta bywał tu i tworzył). Sama zaś nazwa wzgórza nawiązuje do Wilhelma I Hohenzollerna, w latach 1861–1888 króla Prus, od roku 1871 (po pokonaniu Francji) cesarza zjednoczonych Niemiec. Już po I zaborze Polski (od roku 1772) ta część Rzeczypospolitej Obojga Narodów przypadła królestwu Prus.

Ze szczytu roztacza się panorama na Krajnę i Pomorze. Przy dobrej przejrzystości powietrza można dostrzec Sępólno Krajeńskie, Chojnice i maszt radiowo-telewizyjny w Trzeciewcu.

Wiele zawdzięczamy lodowcowi

Wzgórze Wilhelma to morena czołowa, czyli masa piasków, żwirów, kamieni i sporych głazów spiętrzona przed czołem wędrującego ze Skandynawii lądolodu. Schyłek tego procesu (i topnienie lodowca) nastąpił 10-12 tys. lat temu.

Taka sama jest geneza niemal wszystkich pozostałych wzgórz w naszym regionie, poza śródlądowymi wydmami, które utworzyły się w Pradolinie Toruńsko – Eberswaldzkiej oraz nadwiślańskimi urwiskami. Wydmy powstały na skutek zachodnich wiatrów, piętrzących piaski Pra- Wisły, gdy ta zmieniła kierunek z zachodniego na północy i zaczęła płynąć do Bałtyku. Efekt tego procesu widzimy najlepiej w Puszczy Bydgoskiej. Z kolei góry nad Doliną Dolnej Wisły to zasługa wielkiej rzeki, która od tysiącleci podmywa krawędź Wysoczyzny Świeckiej i powoduje jej osunięcia.

To też może Cię zainteresować

Na zdjęciach przedstawiamy i krótko opisujemy najbardziej okazałe wypiętrzenia terenowe na Kujawach i Pomorzu, które noszą może trochę na wyrost nawę gór. Niemniej, gdy już się tam znajdziemy, możemy przeżyć namiastkę wrażeń znanych z prawdziwych wędrówek górskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto