Książki tych autorów czytamy najchętniej. Król jest jeden, ale drugie miejsce może zaskoczyć [TOP 15]

(red)
Najpoczytniejsi autorzy książek w Polsce według liczby czytelników w 2022 roku
Najpoczytniejsi autorzy książek w Polsce według liczby czytelników w 2022 roku Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Biblioteka Narodowa co roku publikuje raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Możemy się z niego dowiedzieć wielu ciekawych informacji. Jedna z nich, to pisarze, po których książki najchętniej sięgaliśmy w ciągu minionych dwunastu miesięcy. Sprawdź, czy na liście jest Twój ulubiony pisarz.

Spis treści

Biblioteka Narodowa co roku publikuje raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Możemy się z niego dowiedzieć wielu ciekawych informacji. Jedna z nich, to pisarze, po których książki najchętniej sięgaliśmy w ciągu minionych dwunastu miesięcy. Sprawdź, czy na liście jest Twój ulubiony pisarz.

Wielu z nas lubi - przynajmniej od czasu do czasu - sięgnąć po książkę ulubionego autora, w lub w ulubiony gatunku. Sprawdziliśmy, jakie gatunki książek w Polsce czytaliśmy najchętniej w 2022 roku, a także na jakich pisarzy postawiliśmy w tym roku.

Książki jakich autorów najchętniej czytaliśmy w 2022 roku w Polsce?

Jeżeli chodzi o najbardziej poczytnych autorów książek w Polsce, w 2022 roku, to jest to lista 30 nazwisk. My w galerii przedstawiamy nazwiska piętnastu najbardziej poczytnych autorów książek w Polsce, w 2022 roku. Od razu zaznaczamy, że od 2019 roku tylko i wyłącznie jeden pisarz zajmuje pierwsze miejsce. Za to drugie i trzecie może zaskoczyć. Zobacz w galerii.

Poza tą stawką, na miejscach od 16 do 30 znaleźli się także autorzy, których książki z przyjemnością czytamy. Są to na między innymi: Dan Brown, Agatha Christie, Andrzej Sapkowski, J. R. R. Tolkien, Katarzyna Grochola, Szczepan Twardoch, czy ks. Jan Kaczkowski.

Najpoczytniejsze typy książek w Polsce w 2022 roku

Według wspomnianego raportu o stanie czytelnictwa w Polsce, najchętniej sięgaliśmy po powieść detektywistyczną (32 procent). Na drugim miejscu znalazł się romans, powieść erotyczna (22 procent), a trzecie miejsce zajmuje książka opowiadająca o historii XX wieku (17 procent).

- Nie pojawiła się żadna powieść, która - zyskując masową publiczność - mogłaby otrzymać miano wydarzenia czytelniczego. Podobnie jak w poprzednim sezonie odnotowujemy duże rozproszenie wyborów lekturowych oraz obecność w obiegu czytelniczym autorów znanych już wcześniej. I choć pojawili się także nowi twórcy, nie zdobyli jednak licznych czytelników - informują autorzy raportu o stanie czytelnictwa.

Pandemia nie zmieniła trendów

Nie wielki wzrost czytelnictwa, który został odnnotnowany w 2020 roku i miał związek z panującą wtedy pandemią i wynikającymi z niej ograniczeniami nie przyniósł trendu wzrostowego. W pierwszy roku pandemii było trochę większe zainteresowanie książkami, a w drugim już zmęczenie.

- Ta sytuacja trwa. Książki w postaci papierowej lub cyfrowej czytają przede wszystkim osoby najlepiej wykształcone i uczące się (58% absolwentów szkół wyższych, 14% osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym). Tak jak w poprzednich latach, kobiety czytają książki częściej niż mężczyźni, a różnica ta jest wciąż bardzo wyraźna (odpowiednio 42% i 26%). W jesiennym badaniu lekturę co najmniej jednej książki w ciągu ostatnich 12 miesięcy zadeklarowało 34% respondentów w wieku co najmniej 15 lat, co daje taki sam wynik jak w listopadzie roku 2021. W szerszej perspektywie odsetek czytelników książek nie zmienia się w sposób statystycznie istotny od 2015 roku - dodaje Biblioteka Narodowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie