Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krwawniki do ogrodu. Są ładne, wieloletnie i mają niewielkie wymagania. Jakie krwawniki posadzić na rabacie i jak je uprawiać?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Krwawniki to kwiaty, które warto docenić. Są piękne i wytrzymałe na trudne warunki. Zobacz, jak wyglądają różne ozdobne gatunki.
Krwawniki to kwiaty, które warto docenić. Są piękne i wytrzymałe na trudne warunki. Zobacz, jak wyglądają różne ozdobne gatunki. beekeepx/GettyImages
Krwawnik często kojarzy się z pospolicie rosnącym ziołem o białych kwiatach. Ta roślina ma wiele zalet oraz swój urok, warto jednak wiedzieć, że te krwawniki mają znacznie więcej gatunków i odmian, w tym wersje kolorowe. Doskonale nadają się na rabaty i nie sprawią problemów nawet początkującym ogrodnikom. Polecamy ładne i kolorowe krwawniki ozdobne oraz radzimy, jak o nie dbać.

Spis treści

Krwawnik jako roślina ozdobna

Krwawnik pospolity to rzeczywiście dość pospolicie występująca roślina. Dziko rosnącą można spotkać w całej Polsce. Warto wiedzieć, że jej młode liście nadają się do jedzenia, a także posiada właściwości lecznicze.

Krwawnik pospolity ma drobne białe kwiaty zebrane w większy kwiatostan, tzw. baldachogrono. Jest on osadzony na szczycie dość sztywnej łodygi, z rzadka pokrytej niewielkimi pierzastymi liśćmi. Pęd kwiatowy wyrasta z rozety właśnie takich, nieco dłuższych liści.

Jednak krwawnik pospolity występuje w wielu atrakcyjnych odmianach ozdobnych. Rośliny mają zbliżoną budowę, ale bardzo kolorowe kwiaty – od intensywnie czerwonych, przez pomarańczowe i łososiowe, po rozmaite odcienie różu i żółtego. Są także odmiany, których kwiaty mają ciemne płatki i jasne „oczka” lub obwódki na płatkach. Różnią się także wysokością, bo dorastają od 40-50 cm do ok. 80 cm.

Polecamy też:

Jak uprawiać krwawniki w ogrodzie?

Kolorowe krwawniki pięknie prezentują się na rabatach kwiatowych. Ich zaletą jest to, że kwitną przez całe lato. W dodatku znakomicie rosną w słońcu, nawet mocnym, i na niezbyt żyznej ziemi. Ważne jednak, by była przepuszczalna, najlepiej próchnicza, a także niezbyt kwaśna. Kolorowe krwawniki będą bardzo dobrze rosły nawet na piaszczystej ziemi (choć warto wzbogacić ją kompostem).

Ozdobne odmiany krwawników nie wymagają podlewania – wyjątkiem są świeżo posadzone rośliny (jeśli nie pada). Krwawniki pospolite i ich dekoracyjne odmiany są odporne na mróz i wieloletnie.

Zobacz, jak wyglądają różne ozdobne krwawniki!

Jak rozmnożyć krwawnik ozdobny?

Krwawniki mają tendencję do rozrastania się za pomocą podziemnych rozłogów. Dlatego jeśli sadzimy je na rabacie, gdzie miejsce jest ograniczone, warto od razu wkopać bariery korzeniowe.

Tę cechę krwawników warto wykorzystać do rozmnażania roślin. Wiosną (około kwietnia) wystarczy podzielić bryłę korzeniową, by zyskać nowe rośliny. To najszybszy i najłatwiejszy sposób, który w dodatku daje gwarancję, że nowe krwawniki będą wyglądać tak jak macierzyste. Sadzonki ozdobnych gatunków są dostępne w sprzedaży w sklepach ogrodniczych. Można sadzić je do ziemi przez cały sezon, choć najlepsza pora to wiosna i jesień.

Inne ozdobne krwawniki

Poza krwawnikiem pospolitym bardzo ładnie prezentuje się np. krwawnik kichawiec, szczególnie jego odmiana Pearl, która ma pełne kwiaty. Ten gatunek wygląda nieco inaczej niż krwawnik pospolity – wytwarza znacznie większe kwiaty, a liście nie są pierzaste – mają jedynie piłkowane brzegi. W przypadku tej ozdobnej rośliny kwiaty rzeczywiście kojarzą się perłami. Podobnie wygląda odmiana Perry`s White.

Ciekawie prezentuje się też krwawnik wełnisty o intensywnie żółtych kwiatach. Jest dość niski, bo dorasta do ok. 30 cm wysokości, i przypomina przy tym krwawnik pospolity. Nieco inaczej wygląda – choć kwitnie również na żółto – krwawnik wiązówkowaty. Osiągnie znacznie większą wysokość (od 80 nawet do 150 cm), a poszczególne kwiaty są bardzo gęsto i ciasno rozmieszczone w kwiatostanie.

Te krwawniki mają takie same wymagania, co ozdobne odmiany krwawnika pospolitego. Trzeba jednak wiedzieć, że krwawnik wełnisty jest nieco mniej odporny na mróz, przez co gorzej zimuje.

Kwiaty wszystkich krwawników doskonale nadają się do suszenia i pięknie wyglądają w suchych bukietach.

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Krwawniki do ogrodu. Są ładne, wieloletnie i mają niewielkie wymagania. Jakie krwawniki posadzić na rabacie i jak je uprawiać? - RegioDom.pl

Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto