Koalicja PO-PiS? Zobacz, kto rządzi w powiatach naszego regionu!

(DZ)
Powiatem inowrocławskim rządzi szeroka koalicja radnych. Nie ma w niej PiS Dominik Fijałkowski
W jednych powiatach kontynuacja, w innych - całkowita zmiana władzy. Powstały też koalicje, które na wyższych szczeblach samorządu uznawano za niemożliwie.

W jednych powiatach kontynuacja, w innych - całkowita zmiana władzy. Powstały też koalicje, które na wyższych szczeblach samorządu uznawano za niemożliwie.

Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem pierwszych sesji w samorządzie. Kto rządzi w powiatach naszego regionu po ostatnich wyborach samorządowych? Jakie pozawiązywały się koalicje? - sprawdzili reporterzy oddziałów "Gazety Pomorskiej".

Tu jest zmiana

Rewolucję w powiecie toruńskim zapowiadał już wynik wyborów do rady powiatowej. Choć najwięcej głosów otrzymała związana z PO Koalicja dla Powiatu, to tak się one rozłożyły, że to PiS wprowadził ma najwięcej radnych - 7 w 23-osobowej radzie. KdP i Obywatelski Komitet Samorządowy mają po 6 mandatów. Czworo przedstawicieli wprowadziło związane z PSL Przymierze Samorządowe.

Sojusz KdP i PiS był nieprawdopodobny, więc decydujące było, z kim zwiąże się Obywatelski Komitet Samorządowy z Markiem Olszewskim, do niedawna wójtem gminy Lubicz na czele. Wspierał go Kazimierz Kaczmarek, były wójt gminy Wielka Nieszawka.

Po pierwszych głosowaniach okazało się rządzące powiatem w poprzedniej kadencji KdP i PS znalazły się w opozycji, a karty rozdaje PiS wspólnie z OKS. Starostą został Marek Olszewski. Zastąpił Mirosława Graczyka, który swoją funkcję pełnił 12 lat. Przewodniczącym rady powiatu został Paweł Polikowski zgłoszony przez PiS. Koalicji dla Powiatu nie udało się też zdobyć fotela wiceprzewodniczącego.

Także w powiecie aleksandrowskim władzę przejęła nowa koalicja.Tworzą ją radni Koalicji Obywatelskiej Platforma.Nowoczesna (6 mandatów) oraz PiS (5 mandatów). Starosta minionej kadencji, Dariusz Wochna, reprezentujący PSL, musiał ustąpić Lidii Zwierzchowskiej. W tajnym głosowaniu wygrała 11:6. Nowym wicestarostą został Adam Potaczek (PiS). Przewodniczącym rady powiatu - Arkadiusz Świątkowski (PO).

Po 16 latach nastąpiła zmiana na stanowisku starosty mogileńskiego. Nowym został Bartosz Nowacki z PO.
W powiecie zawiązała się koalicja radnych trzech list - 5 z Koalicji Obywatelskiej PO.Nowoczesna, 3 radnych SLD oraz jeden radny z listy Prawicy Powiatu Mogileńskiego, który teraz jest radnym niezależnym. Te 9 osób podpisało umowę koalicyjną, jednak nie jako członkowie ugrupowań, lecz indywidualnie. Jeśli stworzą klub w radzie powiatu, będzie to Wspólnota Powiatu Mogileńskiego.

Zaskoczenie w powiecie włocławskim! Choć Wspólnota Samorządowa zdobyła najwięcej, bo 9 mandatów w 21-osobowej radzie, to rządzi PSL (8 miejsc) w koalicji z innymi radnymi. Po 2 mandaty zdobyło Samorządowe Porozumienie i PiS.

Dotychczasowy starosta Kazimierz Kaca (Wspólnota Samorządowa) został odsunięty od władzy, a nowym został Roman Gołębiewski (PSL). Na wicestarostę został wybrany Jan Ambrożewicz (PiS). Dwa miejsca w zarządzie powiatu obsadziło Samorządowe Porozumienie, jedno PSL Przewodnictwo radzie przypadło radnemu Wspólnoty Samorządowej, ale zgłosiło go PiS.

Wykluczyli PiS

Najbliższe pięć lat powiatem inowrocławskim rządzić będzie szeroka koalicja: KO Platforma.Nowoczesna, PSL, Porozumienie Ryszarda Brejzy i SLD. W 27-osobowej Radzie Powiatu Inowrocławskiego mają 19 mandatów. Pozostałe 8 mandatów obsadzili radni z list PiS.

Zgodnie z umową koalicyjną, na starostę wybrano Wisławę Pawłowską (PO). Jej zastępcą został dotychczasowy starosta, Tadeusz Majewski z PSL. Natomiast dotychczasowy wicestarosta z SLD został etatowym członkiem zarządu. Funkcja przewodniczącego radzie powiatu przypadła PO (Marek Gerus), a jednym z zastępców - dotychczasowy przewodniczący (PSL).

W powiecie golubsko-dobrzyńskim powstała koalicja PSL (6 mandatów)-SLD (2 mandaty) i Uczciwy Powiat (3 mandaty).
Poza nią pozostał PiS (4 mandaty) i Porozumienie Samorządowe (2 mandaty). Starostą został Franciszek Gutowski z PSL, a wice - Danuta Malecka (Uczciwy Powiat). W zarządzie 2 osoby są z PSL, 1 z SLD.
Na przewodniczącego rady został wybrany Andrzej Grabowski (PSL), dotychczasowy długoletni burmistrz Kowalewa Pomorskiego.

Jedynym ugrupowaniem bez władzy w powiecie bydgoskim jest PiS. Koalicja ugrupowań samorządowych, która rządziła powiatem w poprzedniej kadencji, zdobyła łącznie 11 mandatów na 23 miejsca w radzie. Zdecydowano się na współpracę z Koalicją Obywatelską (7 mandatów). Pozostał ten sam starosta i jego zastępca.

W Radzie Powiatu Sępoleńskiego** PiS, które zdobyło 5 mandatów (tyle samo, co KO PO.N) jest w opozycji. Porozumiały się pozostałe ugrupowania (Przymierze dla Krajny, PSL i KO), mające w sumie 12 radnych.
Starostą pozostał Jarosław Tadych.

Tu rządzi PSL, tam PiS z koalicjantem

PSL niepodzielnie rządzi w powiecie lipnowskim. Ma starostę (tego samego, Krzysztofa Baranowskiego), wice oraz dwóch z trzech członków zarządu. Trzecie stanowisko obsadziło PO. Z PSL jest też przewodnicząca rady powiatu w Lipnie - Anna Smużewska. W 19-osobowej radzie 10 mandatów zdobyło PSL. 6 radnych jest z PiS, 2 z Koalicji Obywatelskiej i 1 z SLD Lewica Razem.

Starostą radziejowskim pozostał Jarosław Kołtuniak z koalicji PO.N, a przewodniczącą rady - Sylwia Kubiak (PSL). Wicestarosta i wszyscy członkowie zarządu są z PiS. W nowej radzie powiatu po 5 mandatów ma PiS i PSL, 2- KO PO.N, 4 - Wspólnota Samorządowa Przyszłość i 1 - lewica.

W powiecie nakielskim były przymiarki, by zwycięskie ugrupowanie Razem dla powiatu nakielskiego weszło w koalicję z PiS, ale po wstępnych rozmowach wycofano się. Nowym starostą nakielskim został Tadeusz Sobol (Razem dla powiatu nakielskiego) a Tomasz Miłowski (PSL) - jego zastępcą.

To efekt szerokiej koalicji zawiązanej w radzie powiatu, w skład której weszli: zwycięska lista Razem dla powiatu nakielskiego, PSL, Koalicja Obywatelska Platforma. Nowoczesna i radny niezależny. Jest nim Zbigniew Sabaciński z Szubina, który w wyborach startował z listy PiS, a teraz dołączył do koalicji. I to jego radni wybrali przewodniczącym Rady Powiatu Nakielskiego.

PiS i Zgoda zbudowali koalicję w powiecie rypińskim. PiS zdobył 8 mandatów, drugi koalicjant - 4. Z pozostałych mandatów 3 przypadły PSL, po 1 Koalicji Obywatelskiej i SLD.
Na starostę wybrano osobę spoza rady - Jarosława Sochackiego, radnego miejskiego Rypina, reprezentującego PiS. Wicestarosta też jest z PiS, a członkami zarządu 1 osoba z PiS i dwie ze Zgody. Radzie szefuje radny ze Zgody Krzysztof Cegłowski.

W powiecie brodnickim, w tegorocznych wyborach samorządowych - 8 na 19 mandatów zdobyli przedstawiciele PSL. Do większości zabrakło zaledwie dwóch głosów. Oficjalnie o koalicjach się nie mówi, ale przewodniczącym rady został Roman Pytlasiński z PSL. Dostał 10 głosów.

PiS ma 5 reprezentantów. Pozostałe mandaty przypadły 3 listom samorządowym. Samorządowa i jednego Postaw na Rozwój.
Starosta ma być wybrany na sesji 4 grudnia.

Zmiana starosty nastąpiła w powiecie grudziądzkim. Odchodzącego na emeryturę Edmunda Korgola (PSL) zastąpił Adam Olejnik ("Wspólny powiat"). W głosowaniu pokonał Marka Szczepanowskiego, dotychczasowego wicestarostę. Wicestarostą został Jan Kowarowski. Przewodniczącą rady powiatu wybrano Marzenę Dembek. Ta trójka to reprezentanci koalicji Wspólny Powiat i Międzygminnego Porozumienia Samorządowego, która ma 10 mandatów.

Zostali na stanowiskach

Powiatem tucholskim rządzi koalicja 10 radnych: Razem dla powiatu tucholskiego, Wspólny powiat tucholski 2018, KO i Porozumienie Samorządowe dla powiatu tucholskiego. Starosta i wice utrzymali funkcje.

W powiecie chełmińskim koalicję zawiązały: Twoje Chełmno Twój Powiat 2001, Forum Samorzadowe Powiatu Chełmno oraz Koalicja Obywatelska. Także tu nie zmieniono starosty ani jego zastępcy.

W powiecie żnińskim, choć nowe komitety głosiły rewolucję, niezmiennie rządzi i starostą znów jest Zbigniew Jaszczuk. Startował z Forum Samorządowego "Pałuki" - komitetu, który nieoficjalnie skupia byłych członków bądź sympatyków m.in. lewicy i PO. FS Pałuki, z koalicjantem PSL, ma większość w radzie powiatu, co rządzącym daje 5-letnią stabilizację.

W powiecie chojnickim rządzi koalicja KO PO.N, Bezpartyjni Samorządowcy i Powiatowe Forum Samorządowe. Umowę podpisało 13 z 14 radnych. Dotychczasowy starosta Stanisław Skaja został etatowym członkiem zarządu, a na starostę wybrano Marka Szczepańskiego, byłego wicestarostę.

Flesz - Sytuacja po wyborach samorządowych 2018.

Wideo

Materiał oryginalny: Koalicja PO-PiS? Zobacz, kto rządzi w powiatach naszego regionu! - Kujawsko-Pomorskie Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie