Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kluski na wiele sposobów [PRZEPISY]

Renata Napierkowska
Nadesłane
Dawniej, kiedy w sklepach nie było makaronów, każda gospodyni sama potrafiła przygotować kluski.

Podawano je nie tylko, jako dodatek do zup ale również, jako oddzielne danie. Dziś najczęściej kupujemy makarony czy kluski gotowe, warto jednak pokusić się o to, by przygotować je własnoręcznie.

Mąka, woda, jajka plus szczypta soli – to podstawowe składniki, z których wyrabiamy kluski. Czasami trzeba do nich dodać ziemniaki, jednak jest to potrawa z pewnością tania, choć pracochłonna. Smak domowych klusek wynagrodzi czas poświęcony na ich wykonanie.

- Kto nie lubi klusek pod każdą postacią, aż ślinka cieknie na myśl o tych pysznościach. Któż nie pamięta o niedzielnym babcinym rosołku z domowymi kluseczkami. Wszelkie rodzaje klusek to wspaniały dodatek do dań mięsnych, zup i sosów. Można przygotowywać je na słono, słodko i z różnymi dodatkami, są pożywne i sycące – mówi Alina Książek.

Prażuchy

Składniki:
1,5 kg ziemniaków
1,5 szklanki mąki
sól, pieprz
cebula
słonina lub boczek

Wykonanie:
Ugotować ziemniaki, odcedzić ale nie do końca, należy zostawić około 1 szklanki wody w ziemniakach. Gorące ziemniaki zasypać mąką, posolić, zostawić pod przykryciem. Mąka musi się zaparzyć. Masę ziemniaczaną ubić z mąką i dokładnie wymieszać. Na chwilę postawić garnek z masą na gaz, by powstała para i dokładnie wymieszać. Łyżką nabierać z garnka- formując kluski. Polać przesmażaną cebulą ze skwarkami. Do picia podajemy maślankę lub zsiadłe mleko.

Kluski kładzione

Składniki:
2 szklanki mąki pszennej
2 jajka
0,5 szklanki maślanki
sól

Wykonanie:
Wszystkie składniki zmiksować. Wodę zagotować i osolić. Do wrzącej wody wrzucać ciasto łyżką, maczaną w gorącej wodzie. Gotować kluski do wypłynięcia. Wyjąć szumówką i przelać zimną wodą. Podawać z roztopionym masłem posypane cukrem i cynamonem.

Kluski ziemniaczane z serem

Składniki:
1 kg ziemniaków
1 szklanka mąki
1 łyżeczka soli
2 jajka
Do okraszenia:
Skwarki z boczku lub słoniny
Usmażona cebula
0,3 kg białego sera

Wykonanie:
Ziemianki zetrzeć na tarce o drobnych oczkach, odcedzić, dodać sól, jajka, mąkę. Całość wymieszać, ewentualnie dodać jeszcze mąki aby utrzymać dość gęstą masę. W garnku zagotować wodę, dodać sól. Masę ziemniaczaną przełożyć na deskę, lub pokrywkę. Gdy woda wrze, łyżką lub nożem zgarnąć z deseczki kluski do wody. Przemieszać, gotować, aż kluski wypłyną na wierzch.
Podać zaraz po ugotowaniu- niezbyt dokładnie odsączone. Polać porcją stopionej słoniny i usmażonej cebuli, obficie posypać pokruszonym białym serem. Do picia podać kefir.

Makaron z kapustą

Składniki:
1 kg kapusty kiszonej
0,5 kg wędzonego boczku
0,5 kg mięsa mielonego
1 cebula
pieprz, sól do smaku
1 opakowanie dobrego, grubego makaronu
2 łyżki oleju i kminek

Wykonanie:
Gdy kapusta za kwaśna- opłukać, pokroić na mniejsze części, wrzucić do garnka, wlać oleju, dodać mięso mielone, liść laurowy, pieprz, kminek, posiekać drobno cebulę i całość dusić pod przykryciem. Boczek pokroić, wysmażyć i dodać do kapusty, wymieszać i dusić, aż kapusta będzie miękka. Makaron ugotować, odcedzić, przelać zimną wodą. Do ugotowanej kapusty dodać makaron, wymieszać, przyprawić do smaku.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto