Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 50 lat Międzyszkolnego Klubu Żeglarskiego w Żninie [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
50 lat Międzyszkolnego Klubu Żeglarskiego w Żninie.
50 lat Międzyszkolnego Klubu Żeglarskiego w Żninie. Szymon Cieślak
Sobota (13.05.2023) to nie tylko otwarcie nowej przystani nad Jeziorem Małym Żnińskim ale także jubileusz 50-lecia Międzyszkolnego Klubu Żeglarskiego.

Zaraz po otwarciu przystani w sobotę (13.05.2023) rozpoczęły się jubileuszowe uroczystości Międzyszkolnego Klubu Żeglarskiego w Żninie.

Trochę historii

Pierwsze organizacyjne zebranie, na którym utworzono Sekcję Żeglarską Międzyszkolnego Klubu Żeglarskiego w Żninie zorganizowano 18 grudnia 1971 roku. Odbyło się ono z inicjatywy Andrzeja Jankowskiego, który wiosną kolejnego roku stanął na czele zarządu. Organizacja za cel wybrała sobie popularyzację i rozwój żeglarstwa w Żninie. Ten cel przyświeca jej po dziś dzień.

Pierwszym sprzętem MKŻ były cztery łodzie klasy Cadet z klubu CHKŻ Charzykowy i dwóch z AZS Toruń. Pierwsze regaty na Małym Jeziorze Żnińskim odbyły się pierwsze regaty. Przy MKŻ utworzono Okręgową Bazę Szkutniczą, w której produkowano łodzie wyczynowe klasy Cadet oraz ślizgów lodowych klasy DN. Tych pierwszych wyprodukowano w Żninie 34 sztuki, tych drugich - 18 sztuk.

W 1983 roku przekazano MKŻ budynek wraz z pomostem, który użytkowany jest do dziś. Warto nadmienić, że MKŻ był organizatorem pierwszych zawodów motorowodnych w Grodzie Śniadeckich, a - co ciekawe - Tadeusz Haręza, który zaczynał swoją motorowodną przygodę w żnińskim MKŻ, w warsztacie szkutniczym w Żninie zbudował swoją pierwszą łódź z silnikiem wyczynowym.

652 medale w 12 lat

Przez ostatnie lata młodzi żeglarze ze żnińskiego MKŻ odnoszą sukcesy. Widać to zwłaszcza od 2010 roku. Wygrywają w regatach okręgowych, Pucharze Polski i Mistrzostwach Polski. W latach 2010 - 2022 zawodnicy Międzyszkolnego Klubu Żeglarskiego w Żninie w klasach Optimist, ISA 407 i Laser, uczestnicząc w regatach wojewódzkich, Pucharze Polski i Mistrzostwach Polski zdobyli w sumie aż 652 medale. W tym: 243 złote, 208 srebrnych i 201 brązowych.

Jubileuszowe wyróżnienia

Podczas jubileuszu wyróżniono osoby zasłużone dla żnińskiego żeglarstwa.
Honorową odznakę za szczególne zasługi dla rozwoju żeglarstwa na Pomorzu i Kujawach otrzymali: Mieczysław Iciachowski, Zbigniew Jaszczuk, Mariusz Kaźmierczak, Kamila Kurowska-Gawryś, Robert Luchowski i Paweł Sikora.
Złotą Honorową Odznaką "Zasłużony dla Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego wyróżniony został Krzysztof Jóźwiak.

Srebrną Honorową Odznakę "Zasłużony dla Kujawsko-Pomorskiego Związku Żeglarskiego" wręczono czterem osobom: Witold Ciuper, Jerzy Czajka, Michał Kowalski, Sławomir Margas.

Brązową Odznakę "Zasłużony dla Kujawsko-Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego" otrzymali: Zbigniew Kleszczewski, Sławomir Kujawa, Hubert Kurowski, Grzegorz Koziełek, Dariusz Maszudziński, Marcin Pawłowski, Maciej Pawłowski, Tadeusz Popielarz, Piotr Rochowiak, Robert Rospenda, Marta Rumińska.

Kujawsko-Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski pamiątkowym medalem wyróżnił zawodników Międzyszkolnego Klubu Żeglarskiego. Otrzymali go: Matylda Brelińska, Kornelia Dobaczewska, Szymon Gotowicz, Tymon Gotowicz, Justyna Jurkowska, Bartosz Korga, Mikołaj Kwieciński, Wiktor Kwieciński, Dominik Popielarz, Marieta Rozpęda, Marcel Rumiński, Szymon Tucholski, Zuzanna Zielińska, Julia Żmudzińska.

Podziękowano także założycielom MKŻ Żnin, którzy przybyli na uroczystość: Elżbiecie Jankowskiej, Barbarze i Florianowi Łasińskim, Janowi Kaszewskiemu i Ewie Wajerczyk.

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto