Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Janowiec Wielkopolski. Tak wyglądały dożynki powiatowo - gminne 2021 na stadionie miejskim [zdjęcia]

(iwo)
Fotorelacja z uroczystości dożynkowych w Janowcu Wielkopolskim
Fotorelacja z uroczystości dożynkowych w Janowcu Wielkopolskim Iwona Góralczyk
Za nami powiatowe dożynki 2021. Odbyły się na stadionie miejskim w Janowcu Wlkp.

Zobacz wideo: Szacunek zbiorów zbóż, warzyw i owoców w 2021 roku

Dożynki powiatowo - gminne w Janowcu Wlkp.

Wydarzenie miało zasięg powiatowy, uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich gmin. Starostowie ponieśli wieńce, przekazali też chleb jako symbol podzięki za zbiory w 2021 roku.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą. Później przyszedł czas na liczne wyróżnienia i nagrody, które w konkursie otrzymały również dzieci.

Całość zwieńczyła zabawa przy muzyce. Dla dzieci przygotowano dmuchańce.

Starostowie gminni reprezentujący poszczególne gminy na dożynkach 28.08.2021r. w Janowcu Wlkp.

Gmina Żnin
Emilia Figiel Podgórzyn, Zbigniew Figiel - Podgórzyn

Gmina Janowiec Wlkp.
Marta Jarmuż-Klajbor Juncewo, Michał Nosek Świątkowo

Gmina Rogowo
Violetta Klinger Budzisław, Roman Pomorski Gałęzewko

Gmina Barcin
Dariusz Sosnowski Sadłogoszcz, Aneta Siemianowska Złotowo

Gmina Łabiszyn
Karolina Słomowicz Jabłowo Pałuckie, Jakub Kalitowski Pszczółczyn

Gmina Gąsawa
Kamila Płoszyńska Laski Wielkie, Marcin Stefaniak Biskupin

Starostowie powiatowi reprezentujący Powiat Żniński

Urszula Kujawa Juncewo, Krzysztof Chmielewski Kołdrąb

Wyróżnieni przez starostę rolnicy z poszczególnych gmin Powiatu Żnińskiego:

  • Katarzyna i Andrzej Idziak, Gospodarstwo Rolne, Sadłogoszcz, Gmina Barcin
  • Michał Jakubowski, Gospodarstwo Rolne, Marcinkowo Górne, Gmina Gąsawa
  • Roman Błaszczyński, Gospodarstwo Rolne, Laskowo, Gmina Janowiec Wlkp.
  • Ewa Gotowska, Jakub Kalitowski, Gospodarstwo Rolne, Pszczółczyn, Gmina Łabiszyn
  • Iwona i Dariusz Szymczak, Gospodarstwo Rolne, Gałęzewo, Gmina Rogowo
  • Emilia i Zbigniew Figiel, Gospodarstwo Rolne, Podgórzyn, Gmina Żnin

Gratulacje starosty z okazji nadania tytułu GRAND PRIX Konkursu Rolnik Pomorza i Kujaw 2020:

  • Alicja i Kazimierz Zabłoccy Gospodarstwo Rolne Laskowo gm. Janowiec Wlkp.
  • Ewa Gotowska, Jakub Kalitowski Gospodarstwo Rolne Pszczółczyn gm. Łabiszyn

Starostowie powiatowi dożynek - charakterystyka

Urszula Kujawa, wraz z mężem, od 22 lat prowadzi gospodarstwo rolne w Juncewie gm. Janowiec Wlkp. na 92 ha. Zajmują się produkcja roślinną. Główne uprawy to pszenica, rzepak i buraki cukrowe. W gospodarstwie prowadzony jest również chów trzody chlewnej. Roczny odchów tuczników wynosi ok. 1000 szt.

Krzysztof Chmielewski prowadzi gospodarstwo rolne w Kołdrąbiu gm. Janowiec Wlkp. Posiada 110 ha gruntów własnych oraz około 20 ha dzierżawionych. Gospodarstwo nastawione jest na uprawę roli i hodowle zwierząt. Posiada 80 sztuk macior, od których prosięta są odchowywane i utrzymywane do tuczników. Roczny odchów tuczników to 1600 sztuk. Główne uprawy to buraki cukrowe, rzepak, kukurydza i zboża. W roku 2020 został rolnikiem Pomorza i Kujaw w plebiscycie organizowanym przez Gazetę Pomorską. W roku 2021 jest laureatem Agroligii organizowanej przez ODR Minikowo.

Starostowie gminni dożynek - charakterystyka

Marta Jarmuż-Klajbor, wraz z rodzicami i mężem Szymonem, prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 80 ha w Juncewie. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji bydła opasowego w cyklu zamkniętym w ilości 80 sztuk. Produkcja roślinna to rzepak, pszenica, buraki cukrowe oraz kukurydza. 5 ha stanowią łąki. Pani Marta z wykształcenia jest technikiem rolnikiem oraz magistrem dietetyki i instruktorem rekreacji ruchowej. Od 1,5 roku jest szczęśliwą mamą Ignacego.

Michał Nosek, wraz z rodzicami i żoną, prowadzi od 10 lat rodzinne gospodarstwo rolne w Świątkowie. Areał gospodarstwa to 40 ha w tym 33 ha własne i 7 ha dzierżawionych. W uprawie dominują podstawowe zboża z przeznaczeniem na paszę dla prowadzonej hodowli, które uzupełnianie się zasiewami rzepaku ozimego oraz buraków cukrowych. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym od stada około 70 loch. Pan Michał korzystał z wielu programów nakierowanych na modernizację i unowocześnienie swojego gospodarstwa. W tym roku została oddana do użytku nowa chlewnia łącząca funkcje odchowalni z tuczarnią, całe gospodarstwo zostało ogrodzone w ramach działania zapobiegającego ASF oraz wyposażone w instalację fotowoltaiczną.

Wieńce dożynkowe z gmin powiatu żnińskiego - więcej o gospodarzach

Wieniec gminy Barcin upleciony z tegorocznych zbóż wręczyli Aneta Siemianowska oraz Dariusz Sosnowski w asyście Michała Pęziaka - burmistrza oraz Janusza Wojtkowiaka przewodniczącego Rady Miejskiej w Barcinie.

Aneta Siemianowska, wraz z mężem Rafałem, prowadzą w Złotowie gospodarstwo rolne o powierzchni 115 hektarów. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną. Różnorodność gleb powoduje, że uprawiane są rzepak, pszenica, kukurydza, buraki cukrowe, jęczmień browarny i żyto. W pracach rolniczych oraz wykorzystaniu komputerowych i satelitarnych udogodnień pomagają im nastoletni syn Oliwier i młodszy Ksawier, dla których rolnictwo staje się prawdziwą pasją. W 2018 i 2019 roku Pani Aneta wystartowała w wyścigach traktorów w WIELOWSI w kategorii "Kobiety na traktory" i zajęła odpowiednio 2 i 1 miejsce.

Dariusz Sosnowski, z żoną Martyną, prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 70 hektarów w Sadłogoszczy. W 2011 roku po ukończeniu nauki w Technikum Rolniczym, Pan Dariusz przejął rolę od rodziców Jadwigi i Zbigniewa. Gospodarstwo Państwa Sosnowskich nastawione jest na hodowlę bydła mlecznego oraz produkcję roślinną. Rocznie odstawionych jest 350 000 litrów mleka. Dzięki środkom zewnętrznym i własnym gospodarstwo wyposażone jest w niezbędny sprzęt rolniczy. Produkcja roślinna prowadzona jest na gruntach IV, V i VI klasy bonitacji. Uprawiane są zboża potrzebne do hodowli zwierząt jęczmień, pszenżyto, pszenica, użytki zielone oraz kukurydza na kiszonkę.

Wieniec Gminy Gąsawa upleciony z tegorocznych zbóż wręczyli Kamila PŁOSZYŃSKA oraz Marcin STEFANIAK w asyście Błażeja Łabędzkiego - wójta Gminy Gąsawa.

KAMILA PŁOSZYŃSKA wraz z mężem Piotrem i dwójką dzieci prowadzą gospodarstwo rolne od 2019 roku w miejscowości Laski Wielkie. Gospodarstwo o powierzchni 50 ha jest wysoko wyspecjalizowane w produkcji roślinnej. Uprawiane są rzepak, żyto, groch, ziemniaki. Właściciele gospodarstwa korzystając z funduszy Unii Europejskiej doposażyli swoje gospodarstwo w sprzęt rolniczy tj. siewnik i pług.

MARCIN STEFANIAK przejął gospodarstwo rolne od rodziców w 2011 roku. Wraz z żoną Katarzyną i synem prowadzą gospodarstwo o powierzchni 24 ha w miejscowości Biskupin. Ukierunkowane jest głównie na produkcję roślinną, w strukturze zasiewów dominują zboża tj. rzepak, pszenica, pszenżyto. W roku 2011 korzystał z pomocy Unijnej Młody Rolnik, dzięki wsparciu zakupiony został ciągnik rolniczy. Gospodarstwo jest modernizowane i dobrze zmechanizowane.

Wieniec Gminy Łabiszyn upleciony z tegorocznych zbóż wręczyli Karolina SŁOMOWICZ oraz Jakub KALITOWSKI w asyście Marleny Szafrańskiej - zastępcy burmistrza i Henryka Buczkowskiego - zastępcy przewodniczącego Rady Miejskiej w Łabiszynie.

Karolina Słomowicz zamieszkała w miejscowości Jabłowo Pałuckie, od 11 lat wspólnie z mężem Kazimierzem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 27 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest w produkcji roślinnej, gdzie dominuje uprawa roślin zbożowych oraz rzepaku ozimego.

Jakub Kalitowski wspólnie z Ewą Gotowską prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne w miejscowości Pszczółczyn o pow. 38 ha. Produkcja zwierzęca ukierunkowana jest na hodowlę trzody chlewnej w trzech nowoczesnych budynkach w ilości 7200 szt. w cyklu rocznym. Dodatkowo w gospodarstwie hodowane są konie i kuce sportowe. Ponadto Pan Jakub jest członkiem Polskiego Związku Jeździeckiego.

Wieniec Gminy Rogowo upleciony z tegorocznych zbóż wręczyli Violetta Klingier oraz Roman Pomorski w asyście Tomasza Michalczaka - wójta Gminy Rogowo.

Violetta Klinger prowadzi - wraz z mężem Ireneuszem - rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 125 ha z siedzibą w Budzisławiu. W gospodarstwie prowadzona jest zarówno produkcja roślinna, jak i zwierzęca. Dominujące znaczenie ma hodowla trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. W związku z tym produkcja roślinna zdominowana jest przez rośliny paszowe. Corocznie duży areał gospodarstwa obsiewany jest też rzepakiem i burakami cukrowymi.

Roman Pomorski prowadzi - wraz z żoną Małgorzatą - rodzinne gospodarstwo rolne położone w miejscowości Gałęzewko o powierzchni ponad 120 ha. Gospodarstwo to jest wielokierunkowe, a jego specjalizacją jest produkcja bydła opasowego i mlecznego w nowoczesnej wolno stanowiskowej oborze z halą udojową. Produkcja roślinna ukierunkowana jest pod kątem potrzeb żywieniowych hodowanych zwierząt. Uprawiane są również rośliny przemysłowe-głównie ziemniaki skrobiowe.

Wieniec Gminy Żnin upleciony z tegorocznych zbóż wręczyli Emilia i Zbigniew Figiel w asyście Roberta Luchowskiego - burmistrza Żnina.

Emilia i Zbigniew Figiel Mieszkają w Podgórzynie, gdzie prowadzą przejęte po rodzicach Pani Emilii gospodarstwo o powierzchni 38 hektarów. Państwo Figiel zajmują się produkcją roślinną, uprawiają głównie zboża i kukurydzę. Nie prowadzą produkcji zwierzęcej, natomiast ważną gałęzią w strukturze gospodarstwa są usługi z zakresu rolnictwa naprawy maszyn rolniczych.

Państwo Figiel byli beneficjentami w ramach Programu Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz 2014-2020 - "Modernizacja gospodarstw rolnych", a także "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej".
Plany na przyszłość gospodarstwa to dalsza modernizacja i rozwój w kierunku prowadzonych już usług.

Wieniec Gminy Janowiec Wielkopolski upleciony z tegorocznych zbóż wręczyli Marta JARMUŻ-KLAJBOR oraz Pan Michał NOSEK w asyście Leszka Grzeczki - burmistrza oraz Aleksandry Walendowskiej - przewodniczące Rady Miejskiej.

Marta Jarmuż-Klajbor - wraz z rodzicami i mężem Szymonem - prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 80 ha w Juncewie. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji bydła opasowego w cyklu zamkniętym w ilości 80 sztuk. Produkcja roślinna to rzepak, pszenica, buraki cukrowe oraz kukurydza. 5 ha stanowią łąki. Pani Marta z wykształcenia jest technikiem rolnikiem oraz magistrem dietetyki i instruktorem rekreacji ruchowej. Od 1,5 roku jest szczęśliwą mamą Ignacego.

Michał Nosek - wraz z rodzicami i żoną - prowadzi od 10 lat rodzinne gospodarstwo rolne w Świątkowie. Areał gospodarstwa to 40 ha w tym 33 ha własne i 7 ha dzierżawionych. W uprawie dominują podstawowe zboża z przeznaczeniem na paszę dla prowadzonej hodowli, które uzupełnianie się zasiewami rzepaku ozimego oraz buraków cukrowych. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym od stada około 70 loch. Pan Michał korzystał z wielu programów nakierowanych na modernizację i unowocześnienie swojego gospodarstwa. W tym roku została oddana do użytku nowa chlewnia łącząca funkcje odchowalni z tuczarnią, całe gospodarstwo zostało ogrodzone w ramach działania zapobiegającego ASF oraz wyposażone w instalację fotowoltaiczną.

Honorową odznakę ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA, nadaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, otrzymała Maria Cholewińska.

Pani Maria Cholewińska jest trzecim pokoleniem pracującym na swoim gospodarstwie. Wcześniej dziadek Pani Marii był wzorowo gospodarującym, gminnym działaczem rolnym. W 1994r. roku odziedziczyła ona gospodarstwo po swoich rodzicach i wraz z mężem prowadzi je do dziś. Pod koniec lat 90-tych państwo Cholewińscy podjęli współpracę z Grupą Producencką "Polanie" z Kłecka zakładając nowoczesną uprawę ogórków gruntowych bazującą na innowacyjnej jak na ten czas metodzie fertygacji czyli nawadniania i nawożenia poprzez dozownik i taśmę kroplową. W późniejszym czasie w gospodarstwie pojawiła się także uprawa cebuli, ziemniaków, buraczków. W latach 2004-2010 starszy syn państwa Cholewińskich ukończył dwupoziomowe studia rolnicze pisząc pracę inżynierską i magisterską bazując na doświadczeniach polowych w swoim gospodarstwie oraz uprawie z wykorzystaniem fertygacji. Od 10 lat w gospodarstwie państwa Cholewińskich pojawiły się uprawy owoców miękkich. W 2017r. otrzymali oni dotacje unijną na założenie plantacji borówki. W 2019r. Pani Maria wygrała plebiscyt "Mistrzowie Agro" gazety Pomorskiej na rolnika roku powiatu Żnińskiego. Należy także dodać iż uprawy w/w roślin rolniczych w regionie Kujawsko-Pomorskim należą do rzadkości co utrudnia wymianę doświadczenia i współpracę z innymi rolnikami. Tym bardziej należy uznać wkład i zaangażowanie Pani Marii w poszukiwanie rentownych i nowoczesnych upraw nawet w tak rozwiniętym rolniczo regionie Kujawsko-Pomorskim. Na koniec należy dodać iż Pani Maria od 2019r. uzyskała wszelkie zgody na produkcję i sprzedaż w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. Poprzez soki, dżemy oraz inne przetwory promuje gminę Janowiec Wlkp. na targach i festynach.

Wyróżnienia starosty żnińskiego dla rolników z gmin powiatu żnińskiego - więcej informacji

Gmina Barcin
Państwo Katarzyna i Andrzej Idziak
Państwo Idziakowie w Sadłogoszczy w Gminie Barcin prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 32 hektarów, nastawione na hodowlę bydła opasowego i ogrodnictwo. Stado liczy ponad 130 sztuk. W 2021 roku Państwo Idziakowie oddali do użytku nową oborę, na budowę, której uzyskali dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W gospodarstwie uprawiana jest kukurydza, jęczmień ozimy, żyto i pszenżyto, a także kwiaty rabatowe i chryzantemy, którymi rolnicy handlują na targowiskach w Barcinie, Pakości, Inowrocławiu i Jankowie.

Gmina Gąsawa
Michał Jakubowski
Gospodarstwo przejął w lutym 2009 roku, prowadzi je z żoną Anitą i trójką dzieci w miejscowości Marcinkowo Górne. Na dzień dzisiejszy posiada gospodarstwo o powierzchni 37 ha. Gospodarstwo jest ukierunkowane na tucz trzody chlewnej, w ilości około 1500 sztuk rocznie i produkcję roślinną. Uprawiane w gospodarstwie są; pszenica, pszenżyto, jęczmień, kukurydza i buraki cukrowe. Gospodarstwo jest bardzo dobrze zmechanizowane w stosunku do prowadzonej produkcji, sprzęt posiadany jest przebudowywany i ulepszany pod własnym kontem.

Gmina Łabiszyn
Ewa Gotowska i Jakub Kalitowski
Wspólnie prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne w miejscowości Pszczółczyn o pow. 38 ha. Produkcja zwierzęca ukierunkowana jest w hodowli trzody chlewnej w ilości 7200 szt. w cyklu rocznym, w dwóch nowoczesnych budynkach o pow. 990 m2. Dodatkowo w gospodarstwie hodowane są konie i kuce sportowe. Ponadto Pani Ewa i Pan Jakub w bieżącym roku zostali laureatami konkursu "Rolnik Pomorza i Kujaw 2020".

Gmina Rogowo
Iwona i Dariusz Szymczak
Pan Dariusz Szymczak wraz z żoną Iwoną prowadzą gospodarstwo rolne w miejscowości Gałęzewo. To typowe gospodarstwo rodzinne, w którym grunty własne i dzierżawione stanowią powierzchnię 300 ha. W gospodarstwie prowadzona jest zarówno produkcja roślinna jak i zwierzęca. Corocznie uprawia się około 100 ha kukurydzy, 80 ha rzepaku, 30 ha buraków cukrowych, a na pozostałej powierzchni zboża z przeznaczeniem dla trzody chlewnej.
Kompleks nowoczesnych budynków inwentarskich pozwala na osiąganie wysokich wyników produkcji trzody chlewnej. Wielkość stada podstawowego to 350 loch w cyklu zamkniętym.
Gospodarstwo posiada nowoczesną bazę magazynową na 5 tys. ton z możliwością suszenia i przechowywania płodów rolnych. Park maszynowy to wysokowydajne nowoczesne maszyny, którymi praca w klimatyzowanej kabinie i przy pomocy GPS daje dużą satysfakcję.

Gmina Żnin
Emilia i Zbigniew Figiel
Mieszkają w Podgórzynie, gdzie prowadzą przejęte po rodzicach Pani Emilii gospodarstwo o powierzchni 38 hektarów. Państwo Figiel zajmują się produkcją roślinną, uprawiają głównie zboża i kukurydzę. Nie prowadzą produkcji zwierzęcej, natomiast ważną gałęzią w strukturze gospodarstwa są usługi z zakresu rolnictwa naprawy maszyn rolniczych.

Państwo Figiel byli beneficjentami w ramach Programu Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz 2014-2020 - "Modernizacja gospodarstw rolnych", a także "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej".
Plany na przyszłość gospodarstwa to dalsza modernizacja i rozwój w kierunku prowadzonych już usług.
Gmina Janowiec Wielkopolski
Roman Błaszczyński
Prowadzi gospodarstwo rolne położone w Laskowie, które przejął po rodzicach w 1998 roku. Gospodarstwo obejmuje łącznie 30 ha, z czego 15 ha stanowią grunty własne a 15 dzierżawione. Głównym profilem działalności jest hodowla trzody chlewnej w cyklu zamkniętym w ilości 300 sztuk rocznie. W związku z prowadzeniem hodowli większość areału obsiewana jest podstawowymi zbożami i uzupełniana rzepakiem. Park maszynowy gospodarstwa jest stale powiększany i unowocześniany. Pana Romana w prowadzeniu gospodarstwa wspiera syn Arkadiusz z zawodu geodeta, który w przyszłości planuje przejąć gospodarstwo i pogodzić pracę w swoim zawodzie z realizacją swojej pasji, jaką jest rolnictwo.

5 czerwca 2021r. odbyła się gala wręczenia nagród w XVIII edycji Konkursu "Rolnik Pomorza i Kujaw 2020".
Wyróżniono i doceniono znakomitych, wzorowych rolników i przedsiębiorców rolnych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, ich wysiłek, zaangażowanie i wiedzę w prowadzeniu hodowli zwierząt i uprawy roślin.
Z Powiatu Żnińskiego nagrody GRAND PRIX Konkursu "ROLNIK POMORZA i KUJAW 2020" w kategorii "Produkcja zwierzęca" otrzymały dwa gospodarstwa rolne :

  • Alicja i Kazimierz Zabłoccy prowadzących gospodarstwo rolne w miejscowości Laskowo Gmina Janowiec Wlkp.
  • Ewa Gotowska i Jakub Kalitowski prowadzących gospodarstwo rolne w miejscowości Pszczółczyn Gmina Łabiszyn

Podczas uroczystości w Janowcu zorganizowano ponadto konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Wygrała gmina Janowiec Wlkp.

Rozstrzygnięto ponadto konkurs ekologiczny. Sponsorami nagród byli: Starostwo Powiatowe w Żninie oraz Gmina Janowiec Wielkopolski.
Mieszkańcom zafundowano wiele atrakcji, a wśród nich darmowe dmuchane urządzenia rekreacyjne, stoiska handlowe czy strefę zabawy GAZ SYSTEM.

W części rozrywkowej wystąpili Chór Harmonia, Zespół Pałuczanie oraz czennice Edukacji Muzycznej Beaty Pilarowskiej.

Około godziny 19 rozpoczęła się Biesiada Śląska w wykonaniu Leszka Filca.
Gwiazdą tegorocznych dożynek powiatowo-gminnych był zespół ANDRE.

Około godziny 21.30 organizatorzy zaprosili na zabawę taneczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto