Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Intarsje nieżyjącego Edmunda Kapłońskiego ze Żnina na wystawie w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Prace nieżyjącego Edmunda Kapłońskiego (na fot.) będzie można podziwiać w muzeum w Osieku nad Notecią.
Prace nieżyjącego Edmunda Kapłońskiego (na fot.) będzie można podziwiać w muzeum w Osieku nad Notecią. Archiwum GP
W niedzielę, 5 września br., o godz. 12 w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią zaplanowano festyn na pożegnanie lata. Jednym z istotnych elementów imprezy będzie wystawa prac Edmunda Kapłońskiego - nieżyjącego mistrza intarsji ze Żnina.

- Wystawa miała się odbyć w ubiegłym roku, ale ze względu na pandemię została przełożona na ten rok - informuje Sławomir Chojnacki, emerytowany nauczyciel, z zamiłowania propagator dorobku artystycznego Pałuczan.

Jak wspomina pan Sławomir, 27 listopada 2021 roku minie 10 lat od śmierci Edmunda Kapłońskiego. - To się dobrze składa, bo prezentacją prac uczcimy pamięć mistrza. Wystawa w Osieku potrwa do połowy października, więc prawie się otrze o tę okrągłą rocznicę.

Chojnacki zaznaczył przy okazji, że Roman Skiba - dyrektor muzeum w Osieku, jest przyjacielem żnińskich artystów i miłośnikiem sztuki pałuckiej.

- Dzięki temu cały czas współpracujemy i są tego owoce. Przypomnę zatem, że właśnie w Osieku zorganizowano wcześniej trzy wystawy prac Romana Terzyka i dwie Jacka Wierskiego. I na pewno na obecnej prezentacji dzieł Edmunda Kapłońskiego się nie skończy. Już są nowe pomysły związane z promocją dorobku artystów ze Żnina, a przy okazji całego regionu Pałuki właśnie we wspomnianym Muzeum Kultury Ludowej.

Na wystawę intarsji, którą będzie można obejrzeć w MKL w Osieku, składają się prace wypożyczone przez Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie (- I tu podziękowania dla Marii Gólcz z MZP), a oprócz tego obrazy ze zbiorów prywatnych udostępnione przez Halinę Rosiak-Kozłowską, Janinę Terzyk, Andrzeja Bogdańskiego, Stefana Czarneckiego i Sławomira Chojnackiego.

- Cieszymy się, że do tej prezentacji dojdzie. Miejmy nadzieję, że to nie będzie ostatnia, podczas której pokażemy obrazy tego żnińskiego artysty

- zaznacza na koniec Chojnacki.

Edmund Kapłoński ze Żnina

Edmund Kapłoński urodził się 8 sierpnia 1927 roku w Jaroszewie. Zmarł 27 listopada 2011 r. w Żninie. Jest pochowany na cmentarzu w żnińskiej Górze.

Intarsja, tzw. malowanie drewnem, polegająca na tworzeniu ornamentów, a i obrazów z różnych rodzajów drewna, fascynowała Edmunda Kapłońskiego od lat młodzieńczych.

Swój artystyczny debiut miał w 1960 roku - wówczas pokazano jego prace na wystawie zorganizowanej przez Kujawsko - Pomorskie Towarzystwo Kulturalne.

Przez lata Edmund Kapłoński stworzył kilka tysięcy obrazów drewnem malowanych, które pokazywano na licznych wystawach w kraju i za granicą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto