Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia szczątków sztandaru z Łabiszyna znalezionych na Mazowszu. Trafiły do muzeum

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Pamiątkowa tabliczka z ojcem chrzestny sztandaru - Maksymilianem Reysowskim
Pamiątkowa tabliczka z ojcem chrzestny sztandaru - Maksymilianem Reysowskim Fot. Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej
Na początku listopada 2019 roku pisaliśmy o niecodziennym znalezisku, którego dokonali realizatorzy programu "Misja skarb" z telewizji Focus. Teraz, poznaliśmy historię tego znaleziska.

Odcinek kręcony był na Mazowszu. Prowadzący program troje fascynatów archeologicznych poszukiwań Dawid, Cichy i Kiler, w odcinku pt. „W poszukiwaniu symboli Kampanii Wrześniowej 1939 r“ dotarli do stodoły, w której stacjonowała Armia Poznań. W ziemi odkryli tabliczki ze sztandaru, związane z gminami Łabiszyn i Szubin. Na pierwszej jest napis „z okazji poświęcenia sztandaru... Chomętowo“. Kolejne to tzw. „gwoździe“ z nazwiskami ojca i matki chrzestnej sztandaru. Chrzestną była Łucja Juchniewicz ze Zdzierska (gmina Łabiszyn).Ojcem - Maksymilian Reysowski z Łabiszyna (przy jego nazwisku jest data 15.01.1939).

Pamiątki trafiły do Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie. Tamtejsi historycy odkryli, że sztandar mógł należeć do jeden z pałuckich Brygad Obrony Narodowej.

W 1937 roku zaczął tworzyć się BON "Kcynia", w skład którego wchodzili mieszkańcy powiatów: szubińskiego, żnińskiego oraz chodzieskiego. Wchodził on w skład Pomorskiej Brygady ON, a jego dowódcą był mjr Franciszek Pawłowski. W skład batalionu wchodziły cztery kompanie: "Kcynia", "Żnin", "Szubin" i "Chodzież". Wiadomo, że w dniach od 16 do 29 sierpnia 1939 roku batalion brał udział w ćwiczeniach w miejscowości Gruta koło Grudziądza. Natomiast we wrześniu żołnierze tworzyli razem z batalionem ON "Bydgoszcz" zgrupowanie pod dowództwem mjr. Gawrońskiego.

- Miało ono przejść w rejon Korzeń - Antoninów i zabezpieczyć przesmyki między jeziorami Zdworskie i Łąckie oraz między jeziorem Łąckim i wsią Stare Budy. Na razie to tylko przypuszczenia. Dokładna analiza źródeł umożliwi odtworzyć do kogo należał ukryty w stodole sztandar - informuje Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej.

Ciekawa bardzo pod względem patriotycznym i historycznym jest postać Maksymiliana Reysowskiego z Łabiszyna. Żył w latach 1898-1942. Walczył w Powstaniu Wielkopolskim i w wojnie polsko - bolszewickiej. Związany był z powiatem nakielskim, ale potem wydzierżawił młyn wodny na Noteci w Łabiszynie. Zmarł w 1941 roku, w wieku 43 lat.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto