Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grobowiec Rychlewskich w Żninie. W planach jest z zbiórka na remont, ale nie udało się ustalić spadkobierców [zdjęcia]

(szym)
Tak wygląda grobowiec Rodziny Rychlewskich na cmentarzu w Żninie. Zdjęcia z 28.12.2022.
Tak wygląda grobowiec Rodziny Rychlewskich na cmentarzu w Żninie. Zdjęcia z 28.12.2022. Szymon Cieślak
Wracamy do sprawy coraz bardziej niszczejącego przez czas grobowca rodziny Rychlewskich na żnińskim cmentarzu. Niestety, nie udało się skontaktować z rodziną.

Przypomnijmy. W połowie października 2022 roku, osoba pielęgnująca jeden z grobów znajdujących się w sąsiedztwie grobowca Rychlewskich powiadomiła nas o katastrofalnym stanie tego obiektu. Widać, że z grobowca odpadł tynk, jest dziura w drzwiach prowadzących do wnętrza, a w środku zapadły się schodki prowadzące w dół. Wtedy Urząd Miejski w Żninie podjął się próby skontaktowania z rodziną Rychlewskich. Z tego, co dowiedzieliśmy się część tej familii, po sprzedaniu rodzinnej kamienicy kilkadziesiąt lat temu, wyprowadziła się ze Żnina. Najbardziej naturalnym wyjściem byłoby, gdyby członkowie rodziny zajęli się naprawą tego niewielkiego grobowca. Niestety, nie udało się skontaktować z nimi.

- W sprawie grobowca rodziny Rychlewskich podjęte zostały próby ustalenia oficjalnych spadkobierców (opiekunów grobowca), jednak nie otrzymaliśmy oficjalnej informacji zwrotnej z parafii. Próbowaliśmy nawiązać roboczy kontakt z członkami dalszej rodziny Rychlewskich z Lidzbarka, jednak również i w tym przypadku próba zakończyła się niepowodzeniem - informuje Aleksander Kranc, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Żninie.

Dodał, że jego przełożony Dawid Kolasa, dyrektor wydziału kultury, sportu, turystyki i promocji gminy w Urzędzie Miejskim w Żninie przeprowadził wstępne rozmowy ze Stefanem Czarneckim, prezesem Żnińskiego Towarzystwa Kultury. Prezes jako człowiek zainteresowany pielęgnowaniem pamięci o wielkich mieszkańcach Żnina, rozważał uruchomienie publicznej zbiórki, w trakcie której można by zebrać pieniądze na renowację grobowca.

- Myśmy chcieli zbierać pieniądze na Wszystkich Świętych 2022, ale było już mało czasu, aby uruchomić zbiórkę. Na pewno będziemy to robili w przyszłym, 2023 roku. Chcemy, aby takie zbiórki odbywały się w Żninie co roku. Grób Rychlewskich jest na pierwszym planie - powiedział nam Stefan Czarnecki, prezes Żnińskiego Towarzystwa Kultury.

ŻTK od dawna własnymi siłami stara się remontować mogiły znajdujące się na żnińskich nekropoliach. Organizacja opiekuje się m.in. grobem ks. Stanisława Posadzego (miał duży wpływ na budowę wieży przy kościele św. Floriana w Żninie), grób Piotrowiczów, grób Dominikanów. Stowarzyszenie odnowiło też mur dookoła cmentarza wraz z ogrodzeniem. W przyszłości Żnińskie Towarzystwo Kultury chce wyremontować także grób na terenie cmentarza należącego do parafii św. Marcina, w którym spoczywają szczątku stu Zydów więzionych w obozie pracy w Murczynie, w czasach drugiej wojny światowej.

Wracając do grobowca Rychlewskich, Urząd Miejski w Żninie dodaje, że obecny stan prawny, który wynika z z przyjętej w ustawie definicji grobu wojennego, uniemożliwa finansowanie lub wpółfinansowanie remontu grobowca ze środków publicznych gminy Żnin. Po prostu, w myśl ustawy ten grobowiec nie ma charakteru wojennego, a rodzinny.

Kim byli Rychlewscy? To rodzina, która wpisała się w historię Żnina. Kazimierz Rychlewski (1885 - 1942) był w czasie Powstania Wielkopolskiego komendantem Żnina (od 01.01.1919), dowódcą oddziału powstańczego w walkach o Szubin i Rynarzewo. W czasie II wojny światowej został aresztowany przez Niemców (powód: organizacja i udział w Powstaniu Wielkopolskim oraz działalność antyniemiecka w 1939 roku). Został skazany na cztery lata ciężkiego więzienia. Zmarł w obozie w Mauthausen w grudniu 1942 roku. Na żnińskim grobowcu znajduje się jego homagium (wspomnienie). W tym grobowcu leży jego syn, Janusz Rychlewski: żołnierz, prozaik, dramaturg i publicysta, który zginął w wypadku samochodowym w Radziejowie Kujawskim, we wrześniu 1987 roku. W Żninie Kazimierz Rychlewski jest upamiętniony szczególnie. Na starówce znajduje się ulica jego imienia, a na niej tablica wmurowana w czterdziestą rocznicę jego śmierci, która przypomina o tej zasłużonej dla historii Żnina postaci.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto