Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Żnin. Co z podatkami lokalnymi i dodatkiem węglowym? Kiedy będzie sesja Rady Miejskiej? Mamy odpowiedź

(szym)
Jak zapowiada Dariusz Kaźmierczak, przewodniczący Rady Miejskiej w Żninie sesja, na której mogą być podjęte uchwały m.in. dotyczące podatków oraz dodatku węglowego ma odbyć się w najbliższym tygodniu.
Jak zapowiada Dariusz Kaźmierczak, przewodniczący Rady Miejskiej w Żninie sesja, na której mogą być podjęte uchwały m.in. dotyczące podatków oraz dodatku węglowego ma odbyć się w najbliższym tygodniu. archiwum
Skontaktowali się z nami mieszkańcy terenów wiejskich gminy Żnin, którzy obawiają się, że w wyniku braku sesji Rady Miejskiej nie będą podjęte uchwały dotyczące podatków lokalnych (m.in. od nieruchomości i rolnego) oraz dotycząca dodatku węglowego.

Jeżeli chodzi o podatki lokalne, jak wyjaśnia Urząd Miejski w Żninie, jeżeli radni nie podejmą uchwał o ich wysokości, to większość z nich będzie na tym samym poziomie, co w 2022 roku. Z wyjątkiem podatku rolnego. Tutaj rolnicy będą płacili stawkę zaproponowaną przez Główny Urząd Statystyczny.

- Cięcia, w tym w inwestycjach na ponad 2 000 000,00 złotych czekają na nas w zaproponowanym przez burmistrza Żnina projekcie budżetu na 2023 rok. Dobra informacja dla podatników - nie wzrosną podatki. Nie wszyscy podatnicy będą mieć jednak powód do radości. Mowa o rolnikach. Ci zamiast zapłacić 69,00 złotych za 1 dt, jak zaproponował burmistrz, zapłacą 74,05 złotych za 1 dt - informuje Aleksander Kranc, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Żninie.

Mieszkańcy, którzy skontaktowali się z nami, pytają także władze Żnina za naszym pośrednictwem, kiedy zostanie podjęta uchwała dotycząca dodatku węglowego. Bez niej, nie można wypłacać pieniędzy z tego świadczenia. Tutaj także poprosiliśmy Urząd Miejski w Żninie o odpowiedź.

- Burmistrz Żnina jest od dawna gotowy do zlecenia wypłaty dodatku węglowego dla mieszkańców. Wypłata nie może być realizowana. Konieczne są zmiany w budżecie Gminy Żnin a do tego potrzebna jest sesja Rady Miejskiej. Niestety nie ma kto jej poprowadzić. Za około 3000 złotych miesięcznie diety radnego "na rękę"ani wiceprzewodniczący Rady Andrzej Kurek (Forum Samorządowe Pałuki) ani wiceprzewodniczący Rady Sławomir Ryś - obaj z klubu Razem Forum Samorządowe Nasze Pałuki nie pojawiają się na zwoływanych sesjach - odpowiada Aleksander Kranc, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Żninie.

O to, kiedy będzie sesja Rady Miejskiej, na której będą mogły być podjęte wspomniane uchwały zapytaliśmy Dariusza Kaźmierczaka, przewodniczącego żnińskiej Rady Miejskiej.

- Wniosek na sesję został złożony tydzień temu i prawdopodobnie sesja będzie we wtorek albo w środę (6 lub 7 grudnia 2022 - przyp. red. ). Wszystko zależy od burmistrza, czy będzie chciał wsłuchać się w głos opozycji, bo do tej pory tego nie zrobił. W związku z tym, że gdy odbywały się komisje w sprawie podatków, burmistrz zakazał przychodzenia pracownikom i sam nie przyszedł. Sam wyeliminował się z tej gry powodując to, że radni nie mogli w sposób zgodny ze statutem procedować podatków. Po drugie, ja w imieniu grupy przedstawiłem, że podatki od środków transportu, nieruchomości dla mieszkańców gminy Żnin i przedsiębiorców są za wysokie. Optujemy za 10 proc, burmistrz podał 16 proc i nie chciał na ten temat dyskutować. Również sam sobie obniżył na 69 zł podatek rolny, tylko z komisją rolną, która mu sprzyja. Również tam nie było żadnej dyskusji. Takie traktowanie radnych i mieszkańców gminy Żnin jest przeciwne z naszą linią funkcjonowania gminy Żnin. Najbogatszej gminy w powiecie żnińskim, gdyż mamy 170 mln. budżet - powiedział nam Dariusz Kaźmierczak, przewodniczący Rady Miejskiej w Żninie.

Odniósł się także do poprzedniej sesji Rady Miejskiej.

- Chcemy podkreślić, że cztery tygodnie temu odbyła się sesja, w której burmistrz nie uczestniczył, opuścił ją i również nie było skarbnika gminy. Nie prowadzono wtedy do porządku obrad zmian w budżecie, a to była jedna z ostatnich chwil, w których powinny odbywać się zmiany do budżetu. Dziś z tego powodu lamentują. Wielokrotnie mówiłem na sesjach, że gmina Żnin jak sama coś zepsuje, lub ma pewne perturbacje z prawem, wtedy zwołuje sesje nadzwyczajną, żeby te błędy zatuszować. Chciałem powiedzieć, żeby mieszkańcy, że funkcjonowanie gminy oparte jest na budżecie, który planowany jest rok wcześniej. Jeżeli zaplanowany jest dobrze, nie ma żadnych problemów, a tu się wszystko podnosi do problemu. Gdyby budżet był porządnie zaplanowany nie byłoby żadnych problemów. Burmistrz prowadzi cały czas wojnę z radnymi, co prowadzi do zaognienia. Zawsze mówił, że to on rządzi i wszystko będzie tak jak on mówi. Widać, że jego słowa są puste, z tego względu, że większość decyzji w gminie Żnin, to co zostało zrobione, jest dzięki radnym. Wszystkie inwestycje powstały za aprobatą radnych Rady Miejskiej w Żninie - dodał Dariusz Kaźmierczak.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto