Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gąsawa. To była XIII Kwesta przy gąsawskim cmentarzu. Jest kolejny rekord hojności mieszkańców i gości [zdjęcia]

(red)
- W imieniu Zarządu SSG dziękuję wszystkim za udział w kweście  - mówi Józef Winiecki, prezes stowarzyszenia.
- W imieniu Zarządu SSG dziękuję wszystkim za udział w kweście - mówi Józef Winiecki, prezes stowarzyszenia. ze zbiorów Mariusza Kazika
W dniach 31.10.-01.11.2022 r. odbyła się XIII Kwesta przy gąsawskim cmentarzu. Organizatorem głównym tej inicjatywy było Stowarzyszenie Sympatyków Gąsawy.

Do współtworzenia akcji zaproszono Ochotniczą Straż Pożarną w Gąsawie, Sołectwo Gąsawa, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gąsawie, Zespół Caritas oraz Morsy Gąsawskie.

- Zebraliśmy rekordową kwotę 7.208,29 złotych. Celem zbiórki było zgromadzenie środków na prace odwadniające wzdłuż fundamentu zabytkowego ogrodzenia przy cmentarzu w Gąsawie - informuje Józef Winiecki, prezes SSG.

- Według planów chcemy w tym roku przebudować otoczenie ogrodzenia, założyć odwodnienie liniowe. Idea jest taka, by powstrzymać dalsze zawilgocenia zabytkowego ogrodzenia i jego destrukcję - informuje też Mariusz Kazik, przewodniczący Rady Gminy, dodając:

- Liczymy, że kwota ta może wystarczy na materiał, prace ziemne będą wykonane częściowo społecznie. Docelowo w porozumienie z ks. Piotrem Gogolewskim chcielibyśmy odrestaurować całość, co wiąże się ze sporymi kosztami.
Jest to ogrodzenie z 1906 roku ufundowane przez ziemianina Michalskiego z Łysinina. - Notabene posła, marszałka Województwa Poznańskiego, którego pomnik za pieniądze zebrane w poprzednich kwestiach odbudowaliśmy - dodaje Kazik.

Przewodniczący gąsawskiej RG uściśla jednocześnie: - Przed paroma laty powstała karta zabytku tego ogrodzenia, wykonana przez dr Kawecką, obecnie prorektora UMK. - Jako parafia nie jesteśmy w stanie uzbierać kwoty potrzebnej do wykonania całości prac konserwatorskich ogrodzenia, dlatego każda kolejna zbiórka może być wkładem własnym do większego projektu zewnętrznego. Wierzymy, że tak jak w przypadku wcześniejszych prac, również tym razem - mimo dużego wyzwania - poradzimy sobie.

- W imieniu Zarządu SSG chciałbym podziękować wszystkim kwestującym, do których grona w tym roku dołączyły Ewa Nikołajew-Wieczorowska z Poznania oraz Marta Raczyńska-Kruk z Warszawy. Podziękowania kieruję również w stronę wszystkich, którzy nas wspierali wrzucając pieniążki do puszek lub dobrym słowem. Bez Was ta inicjatywa nie zakończyłaby się tak dużym sukcesem. Dziękuję komisji, która poświęciła popołudnie w celu przeliczenia zebranych środków. W jej skład weszli Bogdan Ciesielski, Stefan Najrzał i ja - przekazał prezes SSG Józef Winiecki.

Przypomnijmy: Od wielu lat gąsawskie stowarzyszenie organizuje kwestę na ratowanie zabytków na terenie tutejszej nekropolii. Do 2021 roku pieniądze były przeznaczane na remont i odnowienie nagrobków historycznych postaci. Byli to, m.in., pilot Józef Wrzesiński, przedwojenny poseł na Sejm Antoni Michalski (to on ufundował ogrodzenie, bramę i furtę na cmentarzu), proboszczowie gąsawscy, m.in. ks. Teofil Kegel. Za zebrane w 2021 roku pieniądze, a była to suma 5831,09 złotych, Stowarzyszenie Sympatyków Gąsawy kupiło tabliczki z oznaczeniem Miejsc Pamięci Narodowej (dla grobów Powstańców Wielkopolskich).

Podczas wszystkich kwest zebrano w sumie ponad 40 tysięcy złotych.

Tegoroczna zbiórka jest otwarta, pieniądze można wpłacać także na subkonto Stowarzyszenia Sympatyków Gąsawy. Oto numer konta 32 8181 0000 0009 1499 2000 0002.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto