Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gąsawa podejmie inicjatywę nadania praw miejskich. Jaką decyzję podjęło Rogowo?

(szym)
Nadanie praw miejskich odbywa się od 1 stycznia każdego roku. W tym roku, podczas uroczystości w Warszawie dokument nadający prawa miejskie oraz symboliczny klucz do miasta otrzymało 15 miejscowości.
Nadanie praw miejskich odbywa się od 1 stycznia każdego roku. W tym roku, podczas uroczystości w Warszawie dokument nadający prawa miejskie oraz symboliczny klucz do miasta otrzymało 15 miejscowości. KPRM
Na styczniowej sesji Rady Gminy, rajcy z Gąsawy jednoznacznie opowiedzieli się za tym, że należy złożyć do końca marca 2023 roku wniosek o nadanie praw miejskich. Gmina Rogowo potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji, ale tematu nie zamyka.

Rogowo i Gąsawa utraciły prawa miejskie w 1934 roku. Kilka tygodni temu Ministerstwo Administracji, za pośrednictwem Wojewody Kujawsko - Pomorskiego zaproponowały sześciu miejscowościom w województwie, w tym dwóm w powiecie żnińskim (Gąsawa i Rogowo).

Na styczniowej sesji Rady Gminy, radni z Gąsawy, podjęli jednogłośnie decyzję o tym, że w ustalonym terminie (do końca marca 2023) należy złożyć wniosek o nadanie praw miejskich.

Nadanie praw miejskich wiąże się z szansą na rozwój miejscowości poprzez zwiększenie możliwości rozbudowy Gąsawy w tereny mieszkalne i produkcyjne, pozyskanie inwestorów oraz możliwość pozyskania środków zewnętrznych adresowanych zarówno dla miast, jak i obszarów wiejskich. Inicjatywa przywrócenia praw miejskich spotkała się z aprobatą wójta gminy Gąsawa, przewodniczącego rady gminy i radnych. Dlatego decyzja o wszczęciu procedury przywrócenia praw miejskich będzie swoistym hołdem oddanym naszym przodkom - powiedziała Natalia Nowakowska, sekretarz gminy i zastępca wójta Gąsawy.

Na sesji usłyszeliśmy, że Gąsawa posiada wiele cech, które są podstawą do nadania statusu miasta. Między innymi: układ urbanistyczny miejski z wyodrębnionym rynkiem, brak zabudowy zagrodowej, są drogi asfaltowe, oświetlenie uliczne, sieć wodociągowa i kanalizacyjna, przepompownie ścieków, stacje bazowe telefonii komórkowej, internet światłowodowy, monitoring. Jest to także ważny ośrodek administracyjno -samorządowy, kulturalny i sportowy. Nie brakuje usług świadczonych przez lokalnych przedsiębiorców.

- Prawa miejskie nie pociągają za sobą dodatkowych przywilejów dla mieszkańców czy władz lokalnych. Nie mniej jednak posiadanie statusu miasta odgrywa ważną rolę wizerunkową dla miejscowości dysponującej takim statusem. Nasza gmina ciągle się rozwija, a podjęcie przez radnych przedmiotowej uchwały będzie dodatkowym zobowiązaniem dla lokalnego samorządu do podejmowania kolejnych zadań w celu podnoszenia standardu życia mieszkańców oraz wzrost rangi i znaczenia miejscowości Gąsawa i całej gminy - dodała Natalia Nowakowska.

W przyszłości władze Gąsawy będą musiały zająć się także zmianą jej granic. W tej chwili na przykład dworzec kolejki wąskotorowej, mimo, że nosi nazwę "Gąsawa", znajduje się administracyjne na terenie sołectwa Marcinkowo Górne. Inna gąsawska ulica jest formalnie częścią sołectwa Biskupin.

- Jest bardzo mało czasu. Nie wchodzimy w zmianę granic. To można zrobić później. Spokojnie to procedować, bo to jest ogrom map i dokumentów. W tym czasie tego nie zdążymy - stwierdził Mariusz Kazik, przewodniczący Rady Gminy w Gąsawie.

Rada Gminy Gąsawa jednogłośnie (13 radnych) zgodziła się na złożenie wniosku o nadanie praw miejskich. Teraz przyjdzie czas na konsultacje społeczne we wszystkich sołectwach gminy (jest ich 19). Będą one trwały przez 14 dni, w ostatnim tygodniu stycznia i pierwszym tygodniu lutego.

Radni z gminy Rogowo także dyskutowali nad pomysłem złożenia wniosku o nadanie praw miejskich. Rajcy podczas obrad komisji jednogłośnie stwierdzili, że do końca marca 2023 roku nie będą podejmowali tego tematu.

W ciągu roku będziemy rozważali przeprowadzenie szerokich konsultacji. Uznaliśmy, że to za mało czasu i zbyt poważna decyzja. Tak jednogłośnie stwierdzili radni. Musimy to przeanalizować dokładnie i poznać zdanie jak największej liczby mieszkańców - powiedział "Gazecie Pomorskiej" Tomasz Michalczak, wójt gminy Rogowo.

Rozmowy na ten temat będą toczyły się podczas tegorocznych zebrań w sprawie wyborów sołeckich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto