Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gąsawa dostanie ponad 26 mln. zł. Umowa na odwierty geotermalne podpisana

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska
O tym, że w Gąsawie mogą być źródła geotermalne mówiło się od dawna. Teraz ta pałucka gmina dostała pieniądze na rozpoznanie zasobów złóż wód geotermalnych i określenia możliwości ich wykorzystania.

Zobacz wideo: Te piękne rośliny mogą być trujące. Uważaj na nie latem!

O tym, że głęboko w gąsawskiej ziemi mogą znajdować się źródła geotermalne pisaliśmy już w 2017 roku. To wtedy w sali "Stodoły", podczas sesji Rady gminy, odbyło się spotkanie w tej sprawie. Wcześniej nic w tej sprawie nie robiono, ponieważ kiedy władze jednej z poprzedniej kadencji dowiedziały się o możliwościach geotermalnych gminy, wiercenie kosztowało więcej niż wszystkie pieniądze w rocznym budżecie samorządu.

Podczas tamtego spotkania Marek Rasała, adiunkt w Zakładzie Hydrogeologii i Ochrony Wód, opowiedział o możliwościach gminy w tym zakresie.

- Dla zbiornika dolnojurajskiego na głębokości około 3,5 km możemy osiągnąć nawet 120 st. Celsjusza. W tym momencie mówimy już o parze wodnej. Co to oznacza? Przyjmując pewne założenia zmienności temperatury i wydajności otworu, strona energetyczna z takiego otworu może wynosić mniej więcej od 50 do ponad 100 megawatów. Nie wszystko da się wykorzystać, więc mówi się o czymś takim jak efektywna moc energetyczna i ona by się kształtowała w rejonie 35 - 90 megawatów. Przyjmując to minimum to i tak będzie najbardziej efektywny energetycznie otwór w Polsce, a jeżeli te wydatki byłyby większe i temperatura większa, to będzie to kilkakrotnie większe od najbardziej wydajnych wód geotermalnych w Polsce - powiedział Marek Rasała i dodał, że gmina będzie miała tyle energii, że nie będzie w stanie jej zagospodarować i mogłaby się nią dzielić.

Na co można by wykorzystać energię geotermalną? Propozycji jest wiele. Są to: produkcja prądu elektrycznego, działalność ciepłownicza (ogrzewanie budynków, ciepła woda wodociągowa, ogrzewanie szklarni, hodowla ryb ciepłolubnych). Kolejną zaletą dla gminy jest możliwość sprzedaży praw do emisji CO2, sprzedaż wód do basenów geotermalnych lub zakładów przyrodoleczniczych,lub otwarcie własnego uzdrowiska.

W czwartek (12.08.2021) w Otwocku przedstawiciele gminy Gąsawa podpisali umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska na wykonanie otworu badawczo - eksploatacyjnego Gąsawa GT-1 dla rozpoznania zasobów złóż wód termalnych, a także określenia możliwości ich wykorzystania. Gąsawa dostanie w sumie 26 989 275,00 zł na ten cel. Dotacja pokrywa koszty w niemalże stu procentach.

Warto dodać, że Gąsawa jest jedną z 15 miejscowości w Polsce, które dostały pieniądze na ten początkowy etap przygody z geotermią. W sumie samorządom na ten cel przyznano ćwierć miliarda złotych.

Zaznaczmy, że gmina Gąsawa nie jest jedynym samorządem w naszej części Polski, który te pieniądze dostał. Najbliżej położone miejscowości, które dostały pieniądze na geotermię to: Inowrocław (16 008 969 zł), Gniezno (16 725 317 zł) i Wągrowiec (13 732 014 zł).

Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto