Foremniak, Bujakiewicz, Żebrowski i inni. Tak wyglądały gwiazdy polskiego kina 20 lat temu na planie filmu "Stara Baśń" Jerzego Hoffmana

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Plejada gwiazd polskiego kina zagrała w "Starej Baśni" wyreżyserowanej przez Jerzego Hoffmana. Pracę na planie otrzymało wielu mieszkańców Kujaw i Pomorza. Znaczną grupę stanowili Pałuczanie. Na kolejnych slajdach pokazujemy, jak w 2002 roku realizowano tę filmową produkcję. 
Na fot. Małgorzata Foremniak i Maciej Chorzelski. W GALERII na kolejnych zdjęciach aktorzy, statyści, realizatorzy >>>
Plejada gwiazd polskiego kina zagrała w "Starej Baśni" wyreżyserowanej przez Jerzego Hoffmana. Pracę na planie otrzymało wielu mieszkańców Kujaw i Pomorza. Znaczną grupę stanowili Pałuczanie. Na kolejnych slajdach pokazujemy, jak w 2002 roku realizowano tę filmową produkcję. Na fot. Małgorzata Foremniak i Maciej Chorzelski. W GALERII na kolejnych zdjęciach aktorzy, statyści, realizatorzy >>>Fot. ze zbiorów Gazety Pomorskiej oddział w Żninie
To był ciekawy rok! W okresie od 26 sierpnia do 28 września 2002 roku Jerzy Hoffman kręcił w Kujawsko-Pomorskiem znaczną część scen do swojego filmu "Stara Baśń. Kiedy słońce było bogiem". Pierwsze prace rozpoczęły się jednak dużo wcześniej, a w wykonanie scenografii pod kierunkiem Andrzeja Halińskiego zaangażowało się wielu mieszkańców powiatu żnińskiego.

Wokół Muzeum Archeologicznego w Biskupinie ekipa filmowa zbudowała Dwór Popiela, Zagrodę Wisza oraz Mysią Wieżę. Z tych obiektów do dziś, przez 20 lat, zachował się tylko "Wisz".

W lesie między Oćwieką a Drewnem, na trasie do Gąsawki (blisko jeziora Oćwieckiego, gmina Gąsawa, powiat żniński) powstał chram - świątynia Świętowita. W naszej galerii zdjęciowej pokazujemy etapy jego powstawania. Tu także próba stabilności łodzi, tzw. dłubanki:

Chram wzbudzał spore zainteresowanie. Prezentował się okazale. Rzeźba stojąca na środku wyszła spod dłuta lokalnego, pałuckiego artysty. Jak czytamy na filmweb.pl, "W czasie realizacji filmu na planie miał miejsce przykry incydent, otóż została skradziona część dekoracji filmowej - głowa Świętowita"...

W samej Gąsawce (blisko zdewastowanego aktualnie ośrodka wypoczynkowego, kiedyś należącego do Holendrów Theo van Trijpa i Ludy'ego Hurenkampa) postawiono z kolei zagrodę Mirsza. Dziś nie ma po niej śladu.

Sceny powstawały również w lesie brzozowym na odcinku z Gąsawki do ośrodka w Chomiąży Szlacheckiej oraz w Gąsawce na plaży (lokalizacja: powiat żniński)

W "Starej Baśni" w reż. Jerzego Hoffmana zagrali m.in.:

  • Michał Żebrowski,
  • Małgorzata Foremniak,
  • Bogdan Stupka,
  • Daniel Olbrychski,
  • Ewa Wiśniewska,
  • Anna Dymna,
  • Katarzyna Bujakiewicz,
  • Marina Aleksandrova,
  • Ryszard Filipski,
  • Wiktor Zborowski

Muzykę do filmu skomponował Krzesimir Dębski.

Jerzy Hoffman zaangażował do tej produkcji - jako statystów - wielu mieszkańców Żnina i okolic.

Szukajcie się na zdjęciach! Także podczas castingu:

Premiera odbyła się 19 września 2003 roku.

Produkcję, która pochłonęła 11 mln zł, pokazano najpierw w żnińskim kinie Pałuczanin, a następnie w bydgoskim Multikinie.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów redakcji Gazety Pomorskiej w Żninie. Wiele z nich wykonał nieżyjący współpracownik "Pomorskiej" żninianin Marek Bielski:

*"Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem" to film historyczny w reż. Jerzego Hoffmana, będący ekranizacją powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Zdjęcia do tego kinowego hitu kręcone były m.in. w Żninie, Biskupinie, Chomiąży Szlacheckiej, Drewnie, a także wielkopolskim Rogalinie.

Akcja "Starej Baśni" rozgrywa się w IX wieku, gdy rządy sprawuje książę Popiel. Morduje on cały swój ród, by w nadgoplańskim kraju tron odziedziczył jego syn. Zbrodnie nie uchodzą Popielowi na sucho, tylko wywołują bunt wśród mieszkańców.

Dymna, Foremniak, Żebrowski, Olbrychski i wielu innych. Tak wyglądały gwiazdy polskiego kina 20 lat temu. ZOBACZ TUTAJ

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Foremniak, Bujakiewicz, Żebrowski i inni. Tak wyglądały gwiazdy polskiego kina 20 lat temu na planie filmu "Stara Baśń" Jerzego Hoffmana - Gazeta Pomorska

Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie