Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Floromonodramy w Pałacu Lubostroń. Ciekawa ścieżka dydaktyczna w dawnej siedzibie rodu Skórzewskich [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Floromonodramy w Pałacu Lubostroń.
Floromonodramy w Pałacu Lubostroń. Szymon Cieślak
W niedzielę (08.08.2021) w płacowym parku w Lubostroniu można było spacerować poznając tamtejsza roślinność. Przygotowano specjalne instalacje, bramy parku a także tablice.

Zobacz wideo: Jak wybrać najlepszego arbuza w czasie wakacji?

Na specjalnej mapce znalazło się w sumie jedenaście obiektów, które pozwolą nam lepiej poznać lubostrońską roślinność. W niektórych miejscach znajduje się kod QR, który odczytany za pomocą nowoczesnego telefonu, pomoże wsłuchać się w opowieść o roślinach.

To nic innego jak liryczna opowieść o parku dotkniętym nawałnicą z 2017 roku. Jej wspomnienie ciągle jest żywe w pamięci mieszkańców regionu Pałuk. Organizatorzy opowiedzieli ją z perspektywy opiekującego się parkiem przewodnika. Na trasie spaceru znalazły się zarówno cisowy labirynt, wzgórze z lipami, pagórek nad stawem, otwarte łąki w dolinie. Są także instalacje "Portrety bioniczne w przestrzeni parkowej" wykonane przez bydgoskiego plastyka, "Drzewo- stany" powstałe dzięki wydziałowi Wzornictwa bydgoskiego UTP.

- Na co możemy zwrócić uwagę? Na unikatowość walorów przyrodniczych, historię obiektów architektonicznych oraz na proces przemiany, jaką niesie ze sobą nawałnica ukazując nasze powiązanie z naturą - przyznają organizatorzy.

W trakcie niedzielnego wydarzenia finalizującego projekt, goście dawnej siedziby rodu Skórzewskich w malowniczym miejscu przy pałacowej oranżerii wysłuchali radiowej audycji reportażowej "Wołają nas dęby i klony, jawory", w której wypowiadali się: Andrzej Budziak, dyrektor Pałacu Lubostroń, Paweł Szymański, specjalista ds. lubostrońskiego parku, Izabela Saidel, archeolog z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie oraz Danuta Wesołowska, strażniczka kurhanu.

W samej oranżerii pokazano obrazy Floro i EEGgraficzne. Obrazowały one odpowiednio transpozycje procesów życiowych roślin na obraz oraz wizualizacje ludzkich procesów neurologicznych. Wykonał je Piotr Grygor.
W piwnicach w fosie pokazano ciekawe portrety wybranych roślin z parku lubostrońskiego. Oprócz wizualnej strony, czyli wspomnianych portretów roślinnych można było wysłuchać dźwięków roślin. Zielniki zaprezentowane tam wykonali uczniowie z Zespołu Szkół w Lubostroniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto