"Drogi powiatowe są wręcz tragiczne. Choćby ta w Złotowie" - żalą się mieszkańcy. Co na to starosta żniński?

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Mieszkańcy Złotowa (na fot.centrum wsi) mogą się cieszyć. Będzie remont drogi z Barcina w kierunku Złotnik Kujawskich. Szczegóły w tekście.
Mieszkańcy Złotowa (na fot.centrum wsi) mogą się cieszyć. Będzie remont drogi z Barcina w kierunku Złotnik Kujawskich. Szczegóły w tekście. Google Maps
- Po przeczytaniu artykułu o drogach (pisaliśmy w ostatnich dniach o wojewódzkich - przyp. red.) nasunęła mi się smutna refleksja o drogach powiatowych w powiecie żnińskim - napisał do nas Czytelnik.

Jak stwierdził, te "drogi są wręcz tragiczne".

- Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na trasę Barcin - Dźwierzchno ze szczególnym uwzględnieniem Złotowa.

- Ostatnie kilka dni (roztopy) czyniły tę drogę wręcz nieprzejezdną, a przynajmniej zmuszającą do prędkości rzędu 30 km/h z koniecznością zatrzymania się jednego z pojazdów podczas wymijania się.

- Część jezdni jest nawet wyłączona z ruchu. Tak wygląda jazda.

- Asfalt jest notorycznie zalewany wodą z pól, gdyż na całej długości nie ma zaniżonych poboczy (pobocza są wyższe niż jezdnia) i na większości długości brak rowów odwadniających.

- No i tradycyjnie kompletnie zniszczone są obrzeża jezdni - ona jest za wąska na dzisiejsze samochody. Proszę porównać tymczasem drogę Dźwierzchno - Złotniki Kujawskie! Dodatkowo w chwili obecnej jest jeszcze mnóstwo dziur w jezdni.

- Nadmienię, że każdy większy deszcz i ulewa czyni drogę prawie nieprzejezdną w Złotowie już od kilku lat.

- Być może uda się zmobilizować Zarząd Powiatu, może nawet starostę i osoby odpowiedzialne za remont i to najlepiej generalny, bo tylko taki pozwoli wjechać tej drodze w XXI wiek - apeluje za naszym pośrednictwem pan Piotr.

Zgadzamy się z opinią co do stanu drogi, ponieważ kilka dni temu również jechaliśmy tą trasą, prawie urywając koło po wpadnięciu w jedną z dziur.
Oczywiście był też kłopot z przejazdem przez Złotowo, ponieważ droga była zalana wodą spływającą z pól.

Zwróciliśmy się z tym tematem do starosty żnińskiego.
Jak się okazuje, niebawem ma się tam zmienić na lepsze.

Co na to starosta żniński?

- Właśnie droga z Barcina przez Złotowo, ściślej odcinek o długości 5400 metrów ma być remontowany - skomentował Zbigniew Jaszczuk.

- Formalnie będzie to przyjęte do realizacji na sesji Rady Powiatu w Żninie (sesja jest 26 lutego, czyli dziś - przyp. red.).

- Trzy tygodnie temu Zarząd Powiatu zaproponował zadanie, temat był omawiany na komisjach. Ale nie tylko. Zrobiliśmy wstępne pomiary natężenia ruchu na tej właśnie trasie, konsultowaliśmy sprawę z burmistrzem Barcina Michałem Pęziakiem, bo wcześniej zastanawialiśmy się, czy nie zrobić innego odcinka, jednak uznaliśmy, że na Złotniki Kujawskie faktycznie przemieszcza się dużo pojazdów. I dlatego to będzie robione.

- Jeśli już temat jest wywołany, dziękuję burmistrzowi Pęziakowi, bo mam potwierdzenie na piśmie, że gmina Barcin dołoży do zadania 100 tysięcy złotych.

- Jeśli przejdzie to na sesji, ogłaszamy przetarg w przyszłym tygodniu. W ogóle, oprócz drogi na Złotowo, chcemy zrobić i inne odcinki powiatowe, jednak o tym poinformujemy po spotkaniu Rady Powiatu - dodał starosta Jaszczuk.

Wstępnie szacuje się, że 5,4 km nowej nawierzchni asfaltowej z Barcina do wyjazdu na Złotniki pochłonie około 1 miliona złotych.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Dodaj ogłoszenie