MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dr Wergiliusz Gołąbek honorowym obywatelem Rzeszowa. Tytuły zasłużonych dla Alicji Haszczak i Marty Gutowskiej

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Rzeszowscy radni przyjęli dziś uchwały o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa dla dr. Wergiliusza Gołąbka oraz w sprawie nadania wyróżnienia Zasłużony dla Miasta Rzeszowa dla Alicji Haszczak i Marty Gutowskiej.

Na czwartkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa radni zagłosowali nad uchwałą w sprawie nadania tytułu Honorowy Obywatel Miasta Rzeszowa dr Wergiliuszowi Gołąbkowi. "Wieloletniemu twórcy i propagatorowi życia kulturalnego, naukowego oraz gospodarczego miasta. Człowiekowi, który przyczynił się znacząco do ugruntowania pozycji Filharmonii Podkarpackiej i Muzycznego Festiwalu w Łańcucie w świecie artystycznym Europy. Natomiast poprzez niestrudzone podnoszenie kompetencji naukowych i umiędzynaradawianie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, rozsławił Rzeszów jako prezentujące wysoki, wielokierunkowy poziom nauczania oraz przyjazne ludziom różnych narodowości".

Wergiliusz Gołąbek urodził się w 1948 roku w Białej Wielkiej w województwie świętokrzyskim. Po ukończeniu liceum w Sosnowcu podjął studia na Wydziale Filozoficzno - Teologicznym ATK w Warszawie (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie). Jest też absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na filozofii i etyce, a także obejmują powiązania tych dyscyplin z literaturą i sztuką, dziennikarstwem, turystyką i życiem gospodarczym.

Rzeszowianin z wyboru, do Rzeszowa trafił za żoną.

Od 1980 do 2006 r. związany był z Filharmonią Rzeszowską, z przerwą od 1988 do 1989 r. W czasie tej przerwy współpracował i kierował słynną Orkiestrą Wojciecha Rajskiego, znaną obecnie jako Polska Filharmonia Kameralna
Sopot.

W 1990 r. objął funkcję dyrektora naczelnego Filharmonii w Rzeszowie i wówczas rozpoczął się okres znaczącej rozbudowy i doskonalenia zespołu artystycznego.

- Stawiał wysokie wymagania muzykom i artystom, którzy sumienną pracą starali się im sprostać. Filharmonia w Rzeszowie pełniła w tym okresie rolę centrum kultury muzycznej Podkarpacia i była jedną z wiodących instytucji artystycznych w Polsce - czytamy w uzasadnieniu uchwały. - Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że Wergiliusz Gołąbek jako dyrektor Filharmonii nawiązał szeroką współpracę z najlepszymi dyrygentami i artystami zarówno w Polsce jak i świecie. Soliści prestiżowych scen polskich oraz z Europy i świata byli przyjmowani w Filharmonii w Rzeszowie entuzjastycznie, gromadząc komplet widzów.

W latach 1990-2006 pełnił funkcję dyrektora Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.

- Koncerty w Łańcucie przyciągały tysiące odbiorców dzięki udziałowi artystów o międzynarodowej sławie, a także dzięki udziałowi od 1991 roku Bogusława Kaczyńskiego. Był to wybitny polski dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej, twórca telewizyjny, animator kultury, prezenter i autor programów w TVP. W okresie działalności Wergiliusza Gołąbka rzeszowska orkiestra symfoniczna zaliczana była do najlepszych w Polsce, a festiwal w Łańcucie, utrwalił swoją pozycję wśród najbardziej prestiżowych imprez muzycznych w Europie.

W 1994 r. jako jeden z nielicznych Polaków przebywał na zaproszenie rządu amerykańskiego na stypendium szkoleniowym w Stanach Zjednoczonych, które poświęcone było zagadnieniom związanym z kierowaniem i zarządzaniem instytucjami artystycznymi. Szkolenie odbywało się w najbardziej prestiżowych i renomowanych instytucjach artystycznych USA.

Wergiliusz Gołąbek jest autorem wielu ekspertyz dla Ministerstwa Kultury, Sejmowej Komisji Kultury oraz Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie. Ponadto był członkiem Komitetu Organizacyjnego Kongresu Kultury Polskiej w 2000 r. i współredaktorem Karty Kultury Polskiej przygotowywanej pod auspicjami Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jest miłośnikiem filmu, literatury, poezji oraz sztuki.

Z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania związał się w 2003 r. Na początku jako pracownik naukowo-dydaktyczny, potem prorektor ds. nauczania. W latach 2012-2016 pełnił funkcję prorektora ds. rozwoju i współpracy. Był odpowiedzialny za spójną politykę rozwoju WSIiZ, budowanie pozytywnego wizerunku uczelni oraz kontakty z otoczeniem społeczno - gospodarczym. W latach 2016-2022 pełnił funkcję rektora WSIiZ.

Do najciekawszych inicjatyw Wergiliusza Gołąbka, zrealizowanych m.in. na rzecz mieszkańców Rzeszowa należą:

  • powołanie Akademii 50+, dedykowanej osobom powyżej 50 roku życia, które nadal są aktywne i pragną być cały czas aktywne,
  • uruchomienie Centrum Kultury i Języka Polskiego, w którym doświadczona kadra zaprasza na certyfikowane kursy języka polskiego,
  • zorganizowanie we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym” kilku edycji cyklu upowszechniającego naukę „Wielkie pytania w nauce”, podczas którego do wygłoszenia wykładów zapraszane są największe autorytety świata nauki,
  • zainicjowanie we współpracy z Klasztorem Ojców Dominikanów w Rzeszowie paneli dyskusyjnych „W labiryncie świata”,
  • uruchomienie w dobie pandemii zdalnie realizowanego cyklu "PRZYBIJ PIĄTKĘ NAUCE", dedykowanego uczniom szkół ponadpodstawowych.

Tytuły zasłużonych dla Alicji Haszczak i Marty Gutowskiej

Marta Gutowska to lekarz weterynarii, instruktor szkolenia psów, sędzia kynologiczny, wieloletni członek Związku Kynologicznego w Polsce, członek i założyciel Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT, przewodnik psów ratowniczych, wieloletni szef szkolenia psów STORAT. Jej działalność społeczna na rzecz rzeszowian, umiejętności i doświadczenie, z którego nieustannie czerpią osoby zajmujące się szkoleniem ratowniczych psów z Polski i różnych stron świata, przyczynia się do
kształtowania wizerunku Rzeszowa jako miasta ludzi zaangażowanych i pracujących z wielką pasją.

Marta Gutowska
Marta Gutowska

Dzięki pasji i wielkiemu zaangażowaniu Marty Gutowskiej, STORAT skupia ponad 60. wolontariuszy, z różnych stron Polski, którzy nieodpłatnie poświęcają swój czas i środki na szkolenie swoje i swoich psów, by dobrze przygotowane zespoły ratownicze mogły wspierać działania podkarpackiej policji w poszukiwaniach osób zaginionych. Marta Gutowska jest bardzo pracowitym człowiekiem i altruistą, prawdziwym społecznikiem – na potrzeby Stowarzyszenia udostępnia bezpłatnie część swojego domu w centrum Rzeszowa.

Aktualnie jest przewodnikiem psa rasy bloodhound o imieniu Norka, którego szkoli eksperymentalnie do tropienia antrailingowego. Ten specyficzny rodzaj tropienia jest stosunkowo młodą metodą pracy psów. Marta Gutowska i Norka są obecnie pierwszym i jedynym na świecie zespołem, który zaliczył egzamin mantrailingowy klasy A międzynarodowej organizacji International Search and Rescue Dogs Organisation (IRO).

Zyskała uznanie pośród wielu osób i społeczności, czego wyrazem są przyznane odznaczenia:

  • Złota Odznaka Związku Kynologicznego w Polsce – 1986 r.
  • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ratownictwa GOPR – 2001 r.
  • Złoty Medal za Zasługi dla Policji – 2006 r.
  • Złoty Krzyż Zasługi – 2009 r.

Alicja Haszczak to niestrudzona popularyzatorka kultury ludowej Rzeszowszczyzny, najwybitniejszej na Podkarpaciu znawczyni tradycji ludowych która, przez ponad 70 lat pracy artystycznej, pedagogicznej i twórczej wychowała wiele pokoleń młodych instruktorów i folklorystów. Jej opracowania choreograficzne oraz liczne publikacje książkowe są bardzo wysoko oceniane
przez fachowców i przyczyniają się do pielęgnowania i propagowania wśród polskiej i polonijnej młodzieży dziedzictwa narodowego i kultury naszego kraju, a szczególnie tradycji regionu.

Alicja Haszczak
Alicja Haszczak

W latach 1969-1981 jako pracownik dydaktyczny Politechniki Rzeszowskiej kierowała Studenckim Zespołem Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny", tworząc dla niego ponad 20 suit tanecznych głównie z regionu Polski południowowschodniej m.in.: rzeszowskie, lasowiackie, przeworskie, krośnieńskie, gorlickie oraz widowisko "W rzeszowskiej karczmie". Pod jej kierunkiem "Połoniny" osiągnęły wysoki poziom artystyczny. Zespół liczący 120 osób dał w tym czasie ponad 700 koncertów w kraju i zagranicą. Koncertował na festiwalach w: Jugosławii, Szwecji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Czechach, Francji, Niemczech, Grecji, Ukrainie, Puerto Rico, USA, we Włoszech, na Węgrzech i Malcie, zdobywając liczne nagrody, tytuły i wyróżnienia.

Dorobek twórczy Alicji Haszczak został udokumentowany w wydanej w 1989 r. książce „Folklor Taneczny Ziemi Rzeszowskiej", w której autorka prezentuje rezultaty wieloletnich badań z dziedziny folkloru przeprowadzonych na terenach Polski południowo-wschodniej. W roku 2001 przygotowała opracowania dotyczące tańców lasowiackich, przeworskich i rzeszowskich do leksykonu „Tradycyjne tańce polskie", wydawanego przez Polskie Towarzystwo Etnochoreologiczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Johnny Wactor nie żyje. Tragiczna śmierć znanego aktora

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dr Wergiliusz Gołąbek honorowym obywatelem Rzeszowa. Tytuły zasłużonych dla Alicji Haszczak i Marty Gutowskiej - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto