Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Gąsawa znów zostanie miastem? 20 lutego br. upływa termin konsultacji mieszkańców

Jan Szczutkowski
Czy Gąsawa na powrót będzie miastem? Wiele na to wskazuje
Czy Gąsawa na powrót będzie miastem? Wiele na to wskazuje ze zbiorów GP Żnin
Władze samorządowe gminy wiejskiej Gąsawy poczyniły starania o przywrócenie tej miejscowości praw miejskich. Niewykluczone, że nastąpi to 1 stycznia 2024 r.

20 lutego br. upływa termin konsultacji mieszkańców gąsawskiej gminy w sprawie przyznania praw miejskich.

Do tego dnia przyjmowane są ankiety, które będą dołączone do uchwały rady gminy oraz wniosku do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym , to ten organ rekomenduje Radzie Ministrów wniosek o nadanie statusu miasta.

W zeszłym roku samorządy złożyły 19 takich dokumentów. 15 miejscowości, z początkiem tego roku, w wyniku rozporządzenia Rady Ministrów, otrzymało prawa miejskie.

Przypomnijmy, że Gąsawa w swojej bogatej historii nabyła prawa miejskie w 1388 r. Podstawą był dokument lokacyjny na prawie magdeburskim. Wówczas odnotowano rozwój handlu i rzemiosła, do czego przyczyniło się też położenie Gąsawy na szlaku handlowym, prowadzącym z Gniezna do Torunia. Ponadto w XVIII w. wybudowano szpital.

Niestety, Gąsawa po około 550 latach - dokładnie w 1934 r. - utraciła prawa miejskie. Jej rozwojowi nie sprzyjały zmiany administracyjne. Już w 1776 r., po pierwszym rozbiorze Polski, Gąsawa wchodziła w skład nowo utworzonego powiatu inowrocławskiego, zaś w latach 1807-1815 znalazła się w granicach Księstwa Warszawskiego, a następnie Wielkiego Księstwa Poznańskiego.

Natomiast w 1918 r., po uzyskania niepodległości przez Polskę, przystąpiono do tworzenia nowych jednostek administracyjnych. Rok później objęły one miejscowości, będące pod zaborem pruskim; utworzono woj. poznańskie. W 1932 r. nastąpiła masowa likwidacja małych powiatów, następnie również małych miast.

Dzisiaj Gąsawa chce odnowienia praw miejskich. Trwające konsultacje społeczne wyjaśnią, czy mieszkańcy są za zmianą statusu gminy wiejskiej. Jeżeli uda się pozytywnie załatwić wszystkie formalności, zaś wniosek władz samorządowych zostanie pozytywnie rozpatrzony przez władze centralne, to Gąsawa - po Żninie, Barcinie, Łabiszynie i Janowcu Wlkp. - będzie piątym miastem w pow. żnińskim.

Na koniec warto przypomnieć, że pod koniec 2021 r. gmina Gąsawa liczyła 5 212 mieszkańców. W latach 2002-2021 populacja wzrosła o 0,4 proc. Średni wiek mieszkańców sprzed dwóch lat wyniósł 40,4 lata. Był on nieznacznie mniejszy od przeciętnego wieku mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego i Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto