Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z tablicą upamiętniającą papieża Jana Pawła II w Żninie? [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
W tym miejscu stała tablica upamiętniająca Jana Pawła II.
W tym miejscu stała tablica upamiętniająca Jana Pawła II. Szymon Cieślak
Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że przy okazji przebudowy ul. 700-lecia w Żninie ze skweru koło żnińskiego kina zabrano pomnik Jana Pawła II. Co teraz się z nim dzieje? Mamy odpowiedź!

W lipcu Urząd Miejski w Żninie poinformował, że tablica została zdemontowana i przewieziona do pracowni Zbigniewa Dolskiego, gdzie zostanie zrewitalizowana. Dodano, że miejsce jej docelowego usytuowania może ulec zmianie.

Tymczasem prace związane z przebudową ul. 700-lecia na odcinku w pobliżu skweru przy żnińskim kinie już w zasadzie się zakończyły. Co zatem ze wspomnianą tabicą?

Nowa tablica poświęcona św. Janowi Pawłowi II jest aktualnie przygotowywana. Kwestia jej lokalizacji jest wciąż przedmiotem rozmów i analiz. Wszystkim zaangażowanym stronom zależy, by postać wielkiego Polaka została uhonorowana w najbardziej godny sposób - informuje Dawid Kolasa, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Żninie.

Historia tablicy Jana Pawła II w Żninie

Wspomnianą płytę upamiętniającą papieża Polaka odsłonięto w październiku 2006 roku, wtedy kiedy obchodzono w Żninie Dni Papieskie. Postawiła ją Rada Powiatu i to właśnie ona podjęła decyzję o napisie znajdującym się na tym niewielkim monumencie: „W hołdzie wdzięczności Wielkiemu Polakowi Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w I rocznicę śmierci w imieniu mieszkańców Powiatu Żnińskiego Rada Powiatu Kadencji 2002-2006 ”.

Jak napisała Maria Warda, w tekście do Expressu Bydgoskiego, problemem był termin jej odsłonięcia. Rzeźbiarz miał zaledwie kilka godzin na ukończenie znajdującego się na płycie wizerunku Jana Pawła II. Dlatego jego twarz wydaje się nieco nierzeczywista.

Przez wszystkie lata część mieszkańców Żnina chciała aby ta forma upamiętnienia przypominająca nagrobną płytę, została zmieniona, albo żeby obiekt został przeniesiony. Ale ten niewielki pomnik ma też swoich zwolenników. Często pojawiały się przy nim (o każdej porze roku) kwiaty, czy znicze.
Niektórzy obserwatorzy życia publicznego w Grodzie Śniadeckich uważali, że papieski pomnik nie powinien "zasłaniać" znajdującego się na tym samym skwerze pomnika Jana Śniadeckiego.

Te osoby nie muszą płacić abonamentu RTV:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto