Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz sprzed wieków przy kościele pw. św. Floriana w Żninie. Co jeszcze kryje żnińska ziemia? [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Drugi etap przebudowy ulicy 700-lecia, który rozpoczął się w połowie maja, ma się zakończyć - według informacji Urzędu Miejskiego w Żninie - wraz z upływem 2020 roku. Prace objęte są nadzorem archeologicznym.
Drugi etap przebudowy ulicy 700-lecia, który rozpoczął się w połowie maja, ma się zakończyć - według informacji Urzędu Miejskiego w Żninie - wraz z upływem 2020 roku. Prace objęte są nadzorem archeologicznym. Fot. ze zbiorów Sz. Nowaczyka oraz Iwona Góralczyk
Archeolodzy z Biskupina odkryli przy kościele pw. św. Floriana w Żninie szczątki przynajmniej kilkunastu zmarłych. Nadzór trwa. Na ulicy 700-lecia prowadzone są bowiem roboty ziemne związane z budową nowej nawierzchni. Inwestorem jest gmina Żnin.

- Część nekropolii, która się tu pokazała, była użytkowana od głębokiego średniowiecza do początków XIX wieku. Takie przyjęliśmy założenie, choć to na pewno wymagałoby szczegółowszych badań - uściśla Szymon Nowaczyk, kierownik zespołu prowadzącego badania, archeolog z muzeum w Biskupinie.

Droga sprzed wieków na rynku w Żninie

Nie od dziś wiadomo, że inwestycje ziemne prowadzone w centrum Żnina przeważnie wiążą się z ciekawymi odkryciami. Przypomnijmy, jak emocjonowaliśmy się drogą dębowo - sosnową z XIV wieku, a także brukiem na rynku, które pozwoliły na określenie układu ulic w centrum miasta przed wiekami. Prace na rynku trwały w kwietniu 2011 roku, w ramach rewitalizacji.

Teraz ulica 700-lecia w Żninie

Dziś na ulicy 700-lecia pokazał się nam przykościelny cmentarz. Czy można się tu spodziewać dalszych, ważnych dla historii Żnina odkryć? Nie jest to wykluczone.

- Jesteśmy tu od rozpoczęcia inwestycji, ale nie blokujemy robót - podkreśla Nowaczyk.

W zespole, oprócz niego, pracują Albin Sokół oraz wolontariuszka, studentka archeologii Beata Piotrowska.
- Ratujemy, co się da. Nie są to badania wyprzedzające, tylko nadzór i dokumentowanie tego, co już odkryte. Jeśli pojawią się kości ludzkie, zbieramy je, żeby w przyszłości, po analizach, zostały godnie pochowane. Chodzi tu więc także o aspekt etyczny.

W większości, jak usłyszeliśmy, odkryto kości o niezachowanym układzie anatomicznym. Może to wskazywać na fakt, że wcześniej były tu już prowadzone wykopy. - Luźne szczątki pochodzą od co najmniej kilkunastu osobników. Jedynie w trzech przypadkach znaleźliśmy szkielety w resztkach drewnianych trumien. Nie było przy nich żadnych ozdób, medalików, nic, co pomogłoby wydatować odkrycie.

Jak się dowiedzieliśmy, przy kościele znaleziono także sporo potłuczonej ceramiki i - według wstępnych ocen - być może fragment witraża.

To, że w tym miejscu znajdował się cmentarz, nie jest dla archeologów zaskoczeniem. - Przekopywać większego terenu jednak nie będziemy. Dokonaliśmy jedynie głębszej analizy na małym wycinku. Naszą uwagę, co dla badań również cenne, zwróciły makroszczątki roślinne.

Kiedyś to była ulica Toruńska

Nekropolia sprzed wieków wchodzi nieco w pas dzisiejszej jezdni.

- Kiedyś tu była ulica Toruńska, prowadziła - jak nazwa wskazuje - w kierunku Torunia. Zbudowano ją jednak dużo węższą niż jest obecna, stąd teren cmentarny nachodzi na dzisiejszą drogę. To analogiczna sytuacja do ulicy Wodnej przy dzisiejszym kościele pw. NMP Królowej Polski. Tam też droga nachodziła na dawny cmentarz.

Drugi etap przebudowy ulicy 700-lecia, który rozpoczął się w połowie maja, ma się zakończyć - według informacji UM w Żninie - wraz z upływem 2020 roku.

Cukrownia Żnin w nocnej odsłonie. Zobaczcie, jak się prezent...

QUIZ o Żninie:

Facebook GP ŻNIN:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto