Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie zoo cieszy się z narodzin maluchów i edukuje: „Zostaw w krzakach tego zwierzaka” [zdjęcia]

Justyna Tota
Justyna Tota
Lemury katta - ulubieńcy zwiedzających, jak i pracowników Ogrodu Zoologicznego w Myślęcinku, w tym roku także powiększyły stado o nowo narodzona parę - samiczkę i samca
Lemury katta - ulubieńcy zwiedzających, jak i pracowników Ogrodu Zoologicznego w Myślęcinku, w tym roku także powiększyły stado o nowo narodzona parę - samiczkę i samca Dariusz Bloch
Niala to najmłodszy osesek bydgoskiego zoo, ale już wkrótce przyjdą na świat kolejne maluchy, m.in. daniele. Tymczasem na wybiegach spotkać można młode muflony, kózki czy lemury. Z myślą o nowym potomstwie z Chorwacji sprowadzono już wilka, w planach jest też żubr.

Zobacz wideo: Otwarcie Aqua Fordon

Obecnie największą radością w bydgoskim zoo jest młoda niala grzywiasta (gatunek antylopy z listy zagrożonych), która przyszła na świat w połowie maja 2021 r.

W bydgoskim zoo trzy lata wyczekiwali takich narodziny

- Na ten moment czekaliśmy ponad trzy lata - przyznaje Tamara Samsonowicz, kierownik Ogrodu Zoologicznego w Myślęcinku. - Ostatnio w ogrodach narodziło się więcej samców niż samic tego gatunku, a niestety są to zwierzęta terytorialne, co oznacza, że w stadzie nie może być więcej niż jeden dorosły samiec. Nam urodziła się samiczka i przyznam, jesteśmy przeszczęśliwi, że nie będzie konieczności przekazywania w nowe miejsce odchowanego osobnika.

Mała niala ma już imię - nazwano ją Nirwana. Trzeba jednak jeszcze cierpliwości, by wypatrzeć ją na wybiegu.

- To naturalny instynkt u niali, że przez pierwsze kilkanaście dni życia maluch pozostaje w ukryciu przed drapieżnikami i dopiero po tym czasie dołącza do stada. Dlatego mama Neli dogląda Nirwanę, która jeszcze sporo czasu spędza w stajence - wyjaśnia Magdalena Węglarz, dydaktyk z bydgoskiego zoo.

Lemury, kózki czy muflony wiosną 2021 powiększyły swe stada o nowe maluchy

W bydgoskim zoo powiększyło się także stado lemurów katta - i to drugi rok z rzędu - w styczniu br. urodził się samiec, a w lutym samica. - Dla nas to zawsze duża radość, bo lemury cieszą się sympatią nie tylko wśród zwiedzających, ale i pracowników ogrodu zoologicznych. To wyjątkowo przyjaźnie nastawione do ludzi zwierzęta - mówi Tamara Samsonowicz.

W marcu przyszły na świat w Myślęcinku muflony, narodziły się także dwie kózkisamczyk Maniek i samiczka o imieniu Pippi.

- Wśród nowo wyklutych są patagonki, które na razie przebywają jeszcze w budkach lęgowych - podpowiada Magdalena Węglarz.

W Myślęcinku oczekują narodzin kolejnych mieszkańców zoo

Jak nam zdradzono, obecnie w bydgoskim zoo oczekuje się przyjścia na świat młodych danieli. Potomstwa spodziewa się także królica z minizoo. Wkrótce narodzić się ma osiołek.

Trwa głosowanie...

Czy podobają Ci się efekty ostatnich zmian na Wyspie Młyńskiej?

Jest szansa, że w bydgoskim zoo pojawią się także młode wilczki, bo w ostatnich dniach sprowadzono z ogrodu zoologicznego w Chorwacji dwuletniego samca wilka, który został już wprowadzony między wilczyce, będące w tym samym wieku co on.

W 2022 roku będziemy mieć w Bydgoszczy młode żubry i wilki?

- Wilki okres godowy mają zimą. Być może w przyszłym roku na wybiegu pojawią się pierwsze młode - mówi Tamara Samsonowicz, która zdradziła nam, że planowane jest także sprowadzenie do Myślęcinka żubra. - Samiec z Białowieży zostanie przywieziony do nas prawdopodobnie w tym roku, by dołączyć do naszych krów.

Co ciekawe, warunki atmosferyczne mają wpływ na „terminarz” cyklów rozrodczych.
- Pierwsza od lat biała zima sprawiła, że nasze puszczyki dopiero pod koniec kwietnia złożyły jaja, a zwykle czynią to miesiąc wcześniej. Podobnie jest z kaczkami**, które ze względu na mniej łagodną zimę przebywały w ogrzewanych pomieszczeniach, na wybieg wyszły dopiero na początku maja i jeszcze nie złożyły jaj - zauważa kierowniczka zoo.

Program edukacyjny „Zostaw w krzakach tego zwierzaka”

A skoro mamy wiosnę i mowa o młodych zwierzętach, warto wspomnieć o edukacyjnym projekcie „Zostaw w krzakach tego zwierzaka”, którego inicjatorem Ogród Zoologiczny LPKiW Myślęcinek, współorganizujący akcję wraz Parkiem Narodowym „Bory Tucholskie”, Gdańskim Ogrodem Zoologiczny oraz Gabinetem Weterynaryjnym Wiesław Borkowski.

- Poprzez ten projekt chcemy uświadomić, że znalezienie w trawie młodej sarny, małego zająca szaraka czy pod drzewem podlota (ptaka, który nie potrafi jeszcze latać) wcale nie musi oznaczać, że zwierzęta te zostały przez rodziców porzucone i potrzebują naszej pomocy. Warto wiedzieć, że wiele zwierząt ma taką strategię przetrwania, że pozostawia maluchy w ukryciu, dokarmiając je, aż staną się samodzielne. Dlatego tych, wydawać by się mogło, osamotnionych maluchów nie należy zabierać – wyjaśnia Magdalena Węglarz i dodaje, że interweniować powinniśmy m.in. wtedy, jeśli zwierzę jest ranne lub znajduje się w miejscu zagrażającym jego życiu, np. na poboczu drogi.

Polecamy

W Bydgoszczy mamy naprawdę do wyboru bardzo wiele wspaniałych lodziarni. Każdy może mieć swoją ulubioną, ale oto, które z lodziarni w Bydgoszczy mają najwięcej zwolenników

TOP 10 najlepszych lodziarni w Bydgoszczy zdaniem naszych Czytelników!

Wówczas najlepiej skontaktować się z odpowiednimi służbami. W Bydgoszczy dzwonimy do Bydgoskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (całodobowe numery tel.: (52)-58-59-888, 606-859-637, 606-694-199). Pomocy udzielą też ośrodki rehabilitacji zwierząt (wykaz na www.gdos.gov.pl/osrodki-rehabilitacji-zwierzat).
Zobaczcie plansze edukacyjne programu „Zostaw w krzakach tego zwierzaka” w naszej galerii zdjęć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto