Burmistrz Żnina i jego pensja: Wojewoda orzekł o nieważności uchwały zainicjowanej przez "dwunastkę Kaźmierczaka". Ale sprawy nie koniec

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Pensja burmistrza Żnina - ta sprawa dzieli radnych Rady Miejskiej i mieszkańców grodu Śniadeckich. Opinie są skrajne. Więcej w tekście niżej
Pensja burmistrza Żnina - ta sprawa dzieli radnych Rady Miejskiej i mieszkańców grodu Śniadeckich. Opinie są skrajne. Więcej w tekście niżej Fot. Iwona Góralczyk
Głośna w ostatnich tygodniach sprawa obniżenia wynagrodzenia burmistrza Żnina do kwoty ok. 3700 zł "na rękę" znalazła się na biurku wojewody. I dziś doczekała się rozstrzygnięcia: Robert Luchowski znów będzie miał wysoką pensję wynoszącą 10620 zł, co daje netto ok. 7,5 tys. zł. Jednak czy to koniec tematu? Zapowiada się, że nie.

Zobacz wideo: Wakacyjne pokazy fontanny multimedialnej przed Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy

Przypomnijmy: tzw. "dwunastka" radnych pod przewodnictwem Dariusza Kaźmierczaka, mająca tym samym większość w Radzie Miejskiej, postanowiła obniżyć pensję burmistrza Żnina z kwoty maksymalnej, czyli 10620 zł brutto do kwoty 5160 złotych brutto.

Uzasadnienie takiej decyzji było obszerne, a odnosiło się m.in. do braku współpracy włodarza Żnina ze wszystkimi rajcami, a nie jedynie tymi z jego obozu władzy, a także działań Roberta Luchowskiego zmierzających do likwidacji niepublicznej szkoły "Trójki" w żnińskiej Górze. Radni podkreślali też, że pomija się ich zdanie przy sporządzaniu listy inwestycji realizowanych w gminie.

Jednak to obszerne uzasadnienie nie znalazło się pod uchwałą. Zamiast tego, jak ujęto, pojawiło się tylko kilka "suchych" zdań.

- Radni poszli na skróty. Nie chcieli, aby tam się znalazł elaborat na temat burmistrza. I teraz pewnie będą to poprawiać - usłyszeliśmy nieoficjalnie od jednego z obserwatorów życia politycznego w Żninie.

Wojewoda uznał, że brak jest merytorycznego uzasadnienia i wskazania przyczyn tak drastycznego obniżenia pensji ze strony inicjatorów uchwały. I orzekł o jej nieważności.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że wojewoda nie uchylił uchwały z powodu wad prawnych ani tym bardziej błędu pisarskiego, który wystąpił w paragrafie drugim tejże (a dotyczył pomyłki w podaniu numeru uchwały, która miała wygasnąć).

Zdanie przewodniczącego Rady Miejskiej w Żninie

Co na to przewodniczący Rady Miejskiej w Żninie Dariusz Kaźmierczak?

- Wojewoda faktycznie orzekł o nieważności uchwały z 9 czerwca br. w sprawie ustanowienia wynagrodzenia burmistrza, ale nie ze względów formalno - prawnych, tylko ze względu na zbyt krótkie uzasadnienie przy podjęciu tejże.

- Teraz mamy 30 dni na odwołanie się od tej decyzji.

- Dalej jesteśmy natomiast przekonani o swojej racji jeśli chodzi o obniżenie pensji Roberta Luchowskiego . Dlatego - jeśli wojewoda uznał, że uzasadnienie do uchwały było zbyt krótkie, że nie podano w nim przyczyn, w takim razie pełną wersję oczekiwanego uzasadnienia przedstawimy

- dodał Kaźmierczak.

Jakich dalszych kroków można się spodziewać?

Nowej uchwały z 9 czerwca br. nie ma w obrocie prawnym. Obowiązuje stara, z 26 listopada 2018 roku. Burmistrz winien więc otrzymać wyrównanie wynagrodzenia czerwcowego do kwoty obowiązującej wcześniej, czyli pensji brutto na poziomie 10620 zł.

Przewodniczący RM może jeszcze odwołać się do WSA, pozostaje jednak pytanie, czy na taki krok w ogóle się zdecyduje.

Jeśli radni "dwunastki" utrzymają zamiar obniżenia wynagrodzenia burmistrza Żnina, musieliby spotkać się ponownie i na sesji podjąć nową uchwałę.

Czy tak się stanie? Będziemy informować.

Ile zarabia burmistrz Żnina?

Wynagrodzenie burmistrza uchwalone 26 listopada 2018 roku
10 620 zł brutto z podziałem na następujące składniki:

  1. wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 4 800,00 zł
  2. dodatek funkcyjny w kwocie 2 100,00 zł
  3. dodatek specjalny w wysokości 40,00% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego
    w kwocie: 2 760,00 zł
  4. dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego w kwocie: 960,00 zł

Wynagrodzenie burmistrza, które chce uchwalić "dwunastka" z Rady Miejskiej w Żninie:
5160 złotych brutto, w tym:

  • zasadnicze - 3600 zł,
  • dodatek funkcyjny - 100 zł,
  • dodatek specjalny - 740 zł,
  • dodatek za wieloletnią pracę - 720 zł.

"Dwunastkę" w żnińskiej Radzie Miejskiej tworzą: Olga Berdysz, Maria Błońska, Dariusz Kaźmierczak, Halina Krygier, Jerzy Krynicki, Andrzej Kurek, Idzi Mądry, Aleksandra Nowakowska, Jacek Orzechowski, Piotr Ostrowski, Sławomir Ryś i Robert Szafrański.

Pensja burmistrza Żnina - ta sprawa dzieli radnych Rady Miejskiej i mieszkańców grodu Śniadeckich. Opinie są skrajne. Więcej w tekście niżej

Burmistrz Żnina i jego pensja: Wojewoda orzekł o nieważności...

Wideo

Dodaj ogłoszenie