Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budynek poczty w Gąsawie bierze udział w konkursie Nasz Zabytek fundacji Most The Most [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Budynek poczty w Gąsawie.
Budynek poczty w Gąsawie. Szymon Cieślak
Konkurs "Nasz Zabytek" organizowany jest przez fundację Most The Most, organizację non profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W tegorocznej edycji startował w nim budynek gąsawskiej poczty.

Obejrzyj: Toruń. Most drogowy w nowej odsłonie

od 16 lat

"Nasz Zabytek" ma charakter lokalny i regionalny. Ogłaszany jest w poszczególnych województwach. Podzielony jest na dwie części. Pierwsza to wybór jednego zabytku w województwie, druga polega na wyborze pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku.

Na nabór na pierwszą część, w drugiej połowie 2021 roku, przyszło 327 zgłoszeń na 34 zabytkowe obiekty. Ocenę formalną przeszło 25 zabytków. Dziewięć z nich nie spełniało kryteriów konkursu, na przykład były własnością prywatną.

- Fundacja skontaktowała się z właścicielami zabytków, które spełniły formalne kryteria konkursowe w celu potwierdzenia woli współpracy z Fundacją i uzyskania informacji niezbędnych do dalszej oceny zgłoszeń. Chęć współpracy z Fundacją zadeklarowało 16 właścicieli zgłoszonych w konkursie zabytków - informuje Martyna Krawczonek - Kosior, menedżer ds. komunikacji i pr fundacji Most The Most.

Teraz czas na drugą część konkursu, która polega na wyborze funkcji społecznej zwycięskich zabytków. Lokalne społeczności przez trzy tygodnie (od 14 lutego do 7 marca 2022 roku) mogą zgłaszać pomysły na wykorzystanie społeczne zwycięskiej zabytków. Pomysł można zgłaszać przez elektroniczny formularz na stronie mostthemost.pl lub przez telefon (22 47 55 111 lub +48 517 884 088).

W konkursie brał udział budynek poczty w Gąsawie. Oto, co napisano o nim na stronie internetowej fundacji Most The Most:

"Historia budynku sięga 1895 roku. Wtedy to została w tym miejscu uruchomiona Poczta. W niełatwych czasach zaboru pruskiego Poczta była miejscem gdzie umęczony chorobą zniewolenia Naród Polski szukał ratunku i lekarstwa w postaci kontaktu z bliskimi i wiadomości ze świata. Stała się miejscem kojarzonym z przynoszeniem ulgi w cierpieniu, ulgi dzięki wysyłanym i otrzymywanym wiadomością. Był oknem na świat.
Lata mijały, zmieniały się pory roku – a ona nadal trwała. Minął okres belle epoque, I Wojna Światowa, Polska odzyskała Niepodległość, przeminęło dwudziestolecie międzywojenne, II Wojna Światowa odcisnęła swe piętno, minął komunizm i nastała wolna Polska. Przez wszystkie te lata Poczta (w mniejszym lub większym zakresie) funkcjonowała. Pokolenia kojarzyły adres – Gąsawa Rynek 2 – jako ten który jest jednym z epicentrów życia kulturalnego okolicy".

Chęć współpracy z Fundacją zadeklarowało 16 właścicieli zgłoszonych w konkursie zabytków. Są to:

  1. Zespół pałacowo-parkowy w Kruszynie (tę budowę komisja konkursowa wybrała jako zwycięzcę).
  2. Pastorówka w Mokrem
  3. Brama Wodna w Grudziądzu
  4. Spichlerz nr 45 w Grudziądzu
  5. Willa Victoriusa w Grudziądzu
  6. Dzieło Rogowe Cytadeli Twierdzy Grudziądz
  7. Dworek w Kitnowie
  8. Park krajobrazowy w Laskowicach
  9. Stare Planty w Chełmnie
  10. Drewniana chata kantora we Włęczu
  11. Zabytkowa chata w Chrystkowie
  12. Budynek poczty w Gąsawie
  13. Dworzec PKP w Aleksandrowie Kujawskim
  14. Park Dworski w Gulbinach
  15. Zabytkowy budynek w Unisławiu
  16. Dwór obronny; budynek mieszkalny w założeniu dworsko-pakowym w Łopatkach.

- Fundacja będzie analizować zgłoszone pomysły biorąc pod uwagę odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu zgłoszeniowym. Równie istotna będzie opinia Właściciela zwycięskiego zabytku oraz niezbędna akceptacja konserwatora zabytków. Po wyborze najlepszych pomysłów na wykorzystanie społeczne zwycięskich zabytków i podpisaniu umów z ich właścicielami, Fundacja przyzna dofinansowanie na rewaloryzację zabytków i dostosowanie ich do wybranych w konkursie funkcji - dodaje Martyna Krawczonek - Kosior z fundacji Most The Most.

Fundacja Most The Most to niezależna organizacja non-profit, którą powołał Bank Gospodarstwa Krajowego. W ten sposób bank chce realizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto