Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Bój o banę" już w najbliższą niedzielę w parku nad jeziorem w Żninie [zapowiedź]

(iwo)
Inscenizacja w 100. rocznicę wyzwolenia Żnina podczas Powstania Wielkopolskiego została zorganizowana przy Muzeum Ziemi Pałuckiej w styczniu 2019 roku. Niewątpliwie w najbliższą niedzielę, tym razem w parku, będzie równie atrakcyjnie.
Inscenizacja w 100. rocznicę wyzwolenia Żnina podczas Powstania Wielkopolskiego została zorganizowana przy Muzeum Ziemi Pałuckiej w styczniu 2019 roku. Niewątpliwie w najbliższą niedzielę, tym razem w parku, będzie równie atrakcyjnie. Fot. Szymon Cieślak
Rekonstrukcja "Bój o banę" to żnińska propozycja dla wszystkich, a szczególnie miłośników historii i kolejnictwa, na nadchodzącą niedzielę, 16 lutego br.

Tym wydarzeniem organizatorzy chcą nawiązać do rozejmu w Trewirze, którego 101. rocznica przypada właśnie 16 lutego. Pomysłodawcą jest nauczyciel historii Łukasz Naliwajski (I LO w Żninie), którego wspierał będzie podczas realizacji przedsięwzięcia Mirosław Pilarski (nauczyciel historii z SP nr 1 w Żninie). Panowie działają tu w imieniu żnińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Członkowie TPPW zaprosili do współpracy Muzeum Ziemi Pałuckiej oraz wchodzącą w jego struktury Żnińską Kolej Powiatową.

Niewątpliwie warto wybrać się w najbliższą niedzielę, najlepiej tuż przed godziną 14, do parku nad jezioro Małe Żnińskie. Akcja rozpocznie się punktualnie o czternastej; polecamy ustawić się w okolicach mostku na Gąsawce.

Spodziewać się możemy około dwudziestu rekonstruktorów z Bydgoszczy i Kcyni, a także - w tej roli - uczniów ze żnińskiego liceum.

Jeśli "Bój o banę" to i rzecz jasna pociąg w roli głównej. ŻKP przygotuje lokomotywę spalinową, która wjedzie do parku. Pociągnie skład z platformami oraz wagon pasażerski. Szykuje się walka powstańców z użyciem karabinów maszynowych (to jednak oczywiście tylko rekonstrukcja).

W planach także obóz powstańczy oraz grochówka dla wszystkich.

16 lutego 1919 roku podpisano rozejm w Trewirze, który między innym oficjalnie kończył Powstanie Wielkopolskie. Rozejm podpisano między państwami Ententy a Niemcami. Marszałek Ferdynand Foch zażądał, aby do postanowień traktatu wpisano również postanowienia dotyczące Powstania Wielkopolskiego. Wytyczono linię demarkacyjną oraz zakazano Niemcom prowadzenia akcji zaczepnych przeciwko Polakom. Jednak mimo tych postanowień, incydenty zbrojne na granicy były dość częste i trwały aż do podpisania Traktatu Wersalskiego 28 czerwca 1919 roku

- podaje serwis Historykon.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto