Błogosławiona będzie czuwała nad uczniami Technikum nr 1 w Żninie [zdjęcia, wideo]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Dziś, w związku z potrzebą przybliżenia życia i działalności m.in. Marii Karłowskiej, młodzież obejrzała w ŻDK spektakl "One budowały Niepodległą". Pokazali go słuchacze bydgoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Fot. Iwona Góralczyk
Obecny Zespół Szkół Technicznych w Żninie (bez patrona), wcześniej Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. bł. Marii Karłowskiej, czyli potocznie "Mechanik", znów zmieni nazwę. Jeszcze w tym roku kalendarzowym będzie to Technikum nr 1 im. Bł. Marii Karłowskiej.

Nowe przepisy spowodowały zmianę

Wraz z wejściem nowych przepisów i przekształcenia - 1 września 2019 roku - w Zespół Szkół Technicznych, placówka straciła patrona.
- Dlatego, że Zespołom, w świetle obowiązujących wytycznych, nie nadaje się patronów - tłumaczy Leszek Kowalski, dyrektor szkoły.

Jednak już od początku społeczność ZST czyniła starania, aby jednak go odzyskać. - I on wróci.

- Będziemy mieć Technikum nr 1 imienia bł. Marii Karłowskiej. W październiku 2020 roku zaplanowana jest w związku z tym uroczystość.

Standardowo, przed nadaniem imienia, dyrektor występuje z wnioskiem do organu prowadzącego, a Rada Powiatu musi podjąć w temacie stosowną uchwałę. I tak się też stanie.

- Rok temu, gdy okazało się, że kontynuacji patrona w Zespole Szkół być nie może, podjęliśmy pierwsze starania o wprowadzenie zmian, łącznie z przeprowadzeniem konsultacji. Zarówno Samorząd Uczniowski jak i Rada Rodziców już wtedy zadecydowali, aby to nadal Maria Karłowska czuwała, tym razem nad Technikum nr 1.

Jakie tu są kierunki kształcenia?

Aktualnie do placówki - ZST - uczęszcza ok. 560 młodych ludzi. Mogą się kształcić w:
Technikum Architektury Krajobrazu,
Technikum Informatycznym,
Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych,
Technikum Mechanicznym,
Technikum Budownictwa (będą one od października 2020 r. w strukturach Technikum nr 1),
a ponadto w Szkole Branżowej Pierwszego Stopnia (operator obrabiarek skrawających) i Szkole Branżowej Pierwszego Stopnia (wielozawodowa).

Spektakl z Marią Karłowską

Dziś, w związku z potrzebą przybliżenia życia i działalności m.in. Marii Karłowskiej, młodzież obejrzała w ŻDK spektakl "One budowały Niepodległą". Pokazali go słuchacze bydgoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Teresa Wądzińska.

- Spektakl - między innymi - opowiada o kobietach z dzisiejszego terenu województwa kujawsko - pomorskiego, które za czasów zaborów walczyły o niepodległość. Szczególną uwagę zwracamy tu, jako społeczność, właśnie na postać Marii Karłowskiej.

- Termin nie jest przypadkowy. Zbliża się Dzień Kobiet, chcemy więc również w ten sposób uczcić ich rolę wśród nas. Przy okazji wszystkiego dobrego dla pań od całej społeczności szkolnej! - powiedział Leszek Kowalski.

"One budowały Niepodległą" (Nie)zwykłe kobiety z terenu dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego to jednoaktowy spektakl teatralny stworzony z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Pomysłodawczynią jest Teresa Wądzińska, znana i zasłużona bydgoska aktorka i reżyserka.

Inspiracją sztuki jest zbiór życiorysów zawartych w katalogu do wystawy portretów kobiet, które czynnie uczestniczyły w rozwoju życia społecznego i niepodległościowego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Katalog opracowała Agnieszka Wysocka historyk sztuki, Pracownia Dziedzictwa Kulturowego KPCK w Bydgoszczy.
Muzykę do spektaklu skomponował i opracował Waldemar Knade.

Historyczne postaci wyróżnione w sztuce:
Elżbieta Zawacka (1909 – 2009), kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyna kobieta w szeregach cichociemnych, matematyczka, profesor nauk humanistycznych, generał Wojska Polskiego.
Maria Karłowska (1865 – 1935), zakonnica błogosławiona Kościoła katolickiego
Aniela Potulicka (1861 – 1932), ziemianka, filantropka
Hrabina Maria Skórzewska z Radziwiłłów (1872 – 1944), działaczka niepodległościowa
Jadwiga Dziubińska (1874 – 1937), posłanka na Sejm Ustawodawczy, autorka nowatorskich programów pedagogicznych
Wincentyna Teskowa (1888 – 1957), dziennikarka
Wanda Siemaszkowa (1867 – 1947), aktorka, reżyserka
Wanda Rolbiewska (1876 – 1952), nauczycielka, dyrektorka
Adam Grzymała-Siedlecki (1876 – 1967), krytyk literacki i teatralny, dramatopisarz, reżyser
Marian Adam Rejewski (1905 – 1980), matematyk i kryptolog

Obsada spektaklu:
Maria Karłowska – Zenobia Chart
Aniela Potulicka – Danuta Lewandowska
Maria Skórzewska z Radziwiłłów – Iwona Głuszkowska
Wincentyna Teskowa – Teresa Grzanka
Wanda Rolbiewska – Ewa Bochniak
Jadwiga Dziubińska – Danuta Należyta
Elżbieta Zawacka – Halina Wałęsa
Adam Grzymała-Siedlecki – Wojciech Wałęsa
Marian Adam Rejewski – Kordian Kaniecki

Fragmenty spektaklu "One budowały Niepodległą"

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie