Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barcin. 100-letnia Paulina Szczygielska ze Złotowa otrzymała medal "Unitas Durat". To wyróżnienie marszałka województwa

(iwo)
Oto pani Paulina Szczygielska ze Złotowa w gminie Barcin, którą marszałek województwa kujawsko - pomorskiego odznaczył medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
Oto pani Paulina Szczygielska ze Złotowa w gminie Barcin, którą marszałek województwa kujawsko - pomorskiego odznaczył medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. ze zbiorów rodziny
Pasjonatka literatury, historii i polityki, zawsze stawiała dobro innych ponad siebie. Oto Paulina Szczygielska ze Złotowa w gminie Barcin, którą marszałek województwa kujawsko - pomorskiego odznaczył medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Najstarsi mieszkańcy Kujaw i Pomorza są dla nas źródłem mądrości płynącej z ich doświadczenia, wiedzy o historii i tradycji. Jako wyraz wdzięczności otrzymują marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Takim najwyższym odznaczeniem w województwie uhonorowana została w ostatnich dniach pani Paulina Szczygielska z Barcina.

Swoje życie poświęciła opiece nad domem i wychowywaniu czworga dzieci.

To pasjonatka literatury, historii i polityki. Zawsze stawiała dobro innych ponad siebie.

- Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: [email protected]. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

Oto biogram Pauliny Szczygielskiej ze Złotowa

Paulina Szczygielska urodziła się 29 września 1921 roku w miejscowości Wołczków koło Mariampola w powiecie stanisławowskim, na terenach dzisiejszej Ukrainy.

Młodość to dla pani Pauliny straszny czas. To wspomnienia mordów ludności Kresów, których była świadkiem i w czasie których zginęli jej bliscy.

Przeżyła ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich nazwane dziś przez historyków "rzezią wołyńską".
Szacuje się, że brutalnie zamordowanych zostało wówczas nawet 60 tysięcy Polaków.

W 1945 roku wraz z rodzicami i bratem Janem jako repatrianci zostali przesiedleni do wsi Chwarstnica w obecnym województwie zachodniopomorskim.

Rok później poślubiła Kacpra Szczygielskiego i wraz z nim zamieszkała we wsi Złotowo w powiecie żnińskim.
Małżeństwo prowadziło wspólnie gospodarstwo rolne, a pani Paulina zajmowała się również domem i opieką nad trojgiem synów i córką.

Bliscy i znajomi podkreślają, że jubilatka jest bardzo ciepłą i przyjazną osobą. Niezwykle pomocną, która w życiu zawsze stawiała dobro innych na pierwszym miejscu. Żywo interesowała się historią i polityką. Bardzo lubiła czytać książki.

Doczekała się ośmiorga wnucząt trzech wnuczek i pięciu wnuków, a także trzynaściorga prawnucząt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto