Archidiecezja Gnieźnieńska. Prymas udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy. Powód: zagrożenie koronawirusem

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Znów można będzie mszę świętą oglądać w tv, internecie lub uczestniczyć w niej za pośrednictwem radia. / Zdjęcie ilustracyjne.
Znów można będzie mszę świętą oglądać w tv, internecie lub uczestniczyć w niej za pośrednictwem radia. / Zdjęcie ilustracyjne. naszemiasto.pl
Archidiecezja Gnieźnieńska poinformowała o dwóch ważnych dla wiernych przepisach wydanych przez Prymasa Polski. Pierwszy dotyczy dyspensy od uczestnictwa we mszach świętych. Drugi to rozporządzenie dotyczące wykonywania posługi duszpasterskiej.

Dyspensa obowiązuje na terenie archidiecezji zarówno jej mieszkańców jak i osoby czasowo przebywające na jej terenie. Zgodnie z jej zapisami nie trzeba chodzić do kościoła w niedziele oraz w święta nakazane, ale...

- Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe - pisze Wojciech Polak, Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński.

Z taką samą dyspensą mieliśmy do czynienia w czasie wiosennego lokcdownu. Wierni wsłuchiwali się w eucharystię dzięki odbiornikom telewizyjnym, radiowym, a także za pośrednictwem przekazów internetowych z lokalnych parafii.

Poprosił także wiernych o modlitwę za osoby dotknięte wirusem i za wszystkich, którzy im pomagają (lekarze, personel medyczny i służby sanitarne. Zaapelował także o niesienie pomocy sąsiedzkiej i o otwartość, a także życzliwość dla potrzebujących w tym trudnym czasie.

Zostało wydane także rozporządzenie dotyczące wykonywania posługi duszpasterskiej w czasie stanu epidemii.

Oto jego zapisy:

  1. Zgodnie z nowym zarządzeniem władz państwowych obowiązują limity dotyczące liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii - w strefie żółtej to jedna osoba na cztery metry kwadratowe, a w strefie czerwonej - jedna osoba na siedem metrów kwadratowych. W związku z powyższym należy w widocznym miejscu przed wejściem do kościoła umieścić informację dotyczącą liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii.
  2. Wierni winni w kościele mieć zasłonięte usta i nos, jak również służący podczas liturgii, lecz nie w czasie wykonywania przez nich czytań i śpiewów. Kapłani winni zwrócić uwagę na staranne dezynfekowanie swoich rąk.
  3. Komunii Świętej należy udzielać wiernym pod postacią chleba na rękę lub do ust, zgodnie z tym, jak o to proszą. O porządku udzielania Komunii Świętej należy wcześniej poinformować wiernych. Szafarz najpierw udziela Komunii proszącym na rękę, później proszącym do ust. Jeśli Komunii udziela dwóch lub więcej szafarzy, należy wyraźnie wskazać, którzy z nich będą udzielać Komunii na rękę, a którzy do ust.
  4. Sakrament pokuty i pojednania należy sprawować z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Szafarze tego sakramentu sprawują go mając założoną maseczkę.
  5. W przypadku pogrzebu należy informować żałobników o istniejących ograniczeniach odnośnie do liczby uczestników liturgii w kościołach oraz o ograniczeniach dotyczących możliwości organizowania spotkań po pogrzebie: w strefie żółtej do 20 osób, w strefie czerwonej - zakaz.
  6. Na prośbę osoby chorej, starszej lub jej opiekuna można udzielać sakramentów świętych w domach tychże osób z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa.
  7. Przypominam, że Stolica Apostolska wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną koronawirusem, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek charakterze, także poprzez modlitwę, opiekują się nimi, udziela daru specjalnych odpustów (Dekret Penitencjarii Apostolskiej odnośnie przyznania specjalnych odpustów dla wiernych w obecnej sytuacji pandemii, z dnia 20 marca 2020 roku).
  8. W związku ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych oraz Dniem Wszystkich Wiernych Zmarłych - Zadusznym, zachęcam wiernych, aby nawiedzenie grobów swoich bliskich rozłożyli na czas pierwszych ośmiu dni listopada, w których możliwe jest także zyskiwanie odpustów w intencji zmarłych. Proszę również, aby dnia 1 listopada Msze Święte sprawowane były tylko w kościołach a nie na cmentarzach. Można natomiast organizować na cmentarzach tradycyjne modlitwy za zmarłych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (procesyjnie przechodzi przez cmentarz tylko kapłan z asystą, wierni natomiast modlą się pozostając przy grobach).
  9. Zachęcam raz jeszcze do śpiewu Suplikacji po zakończeniu Mszy Świętej w intencji ustania epidemii.

- Bardzo serdecznie dziękuję Wam, drodzy Kapłani i Osoby życia konsekrowanego, za Waszą ofiarną służbę. Dziękuję również wiernym za zrozumienie i stosowanie się do niniejszych rozporządzeń. Wszystkich Was proszę o modlitwę w intencji chorych i niosących im pomoc oraz o modlitwę o ustanie epidemii - dodaje abp. Wojciech Polak.

Jak zrobić domowy chleb? Prosty przepis:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie