Archers Bydgoszcz przegrali, ale to pierwsze koty za płoty [zdjęcia]

Tomasz Froehlke
Bydgoszcz Archers vs. Rhinos Wyszków.
Bydgoszcz Archers vs. Rhinos Wyszków. Dariusz Bloch
Archers Bydgoszcz przegrali na inaugurację historycznego występu w I lidze futbolu amerykańskiego z Rhinos Wyszków. Mecz był bardzo zacięty.

Archers Bydgoszcz - Rhinos Wyszków 14:22 (7:6, 7:0, 0:6, 0:10).
Punkty dla Archers: przyłożenie Mateusza Marciniaka, podwyższenie za 1 pkt. Marcina Pałaszewskiego; przyłożenie Mikołaja Obrębskiego, podwyższenie za 1 pkt. Pałaszewskiego.
MVP: Tyler Williams (Rhinos).

Obie drużyny w tym roku debiutują w I lidze, czyli nominalnie drugiej w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego (najwyższa jest Top Liga, licząca siedem zespołów). Grają w grupie północnej, razem z Warsaw Sharks, Kozłami Poznań i AZS UWM Olsztyn Lakers.

Pierwszym autorem akcji punktowej był dla Rhinos (Nosorożce) nowy rozgrywający, kiedyś zawodnik drugiej dywizji amerykańskiej NCAA Tyler Williams. Próba podwyższenia po touchdownie była nieskuteczna i po pierwszej kwarcie gospodarze prowadzili 7:6.

Emocje w końcówce

W trzeciej kwarcie ponownie błysnął Williams - tym razem po aż 40-jardowej akcji biegowej zameldował się z piłką w polu punktowym rywali. By doprowadzić do remisu Nosorożce zdecydowały się na próbę podwyższenia za 2 punkty. Ta sztuka powiodła się, jednak akcja została anulowana z powodu przewinienia. Przy powtórce próby podwyższenia Rhinos zdecydowali się na rzut, jednak piłka nie została złapana i gospodarze prowadzili 14:12.
Co nie udało się w ataku, wyszło Nosorożcom na początku czwartej kwarty. Znakomitą akcją obronną popisał się reprezentant Polski Kamil Wykowski, który powalił quarterbacka w polu punktowym Archers (Łucznicy). Dało to wyszkowianom dwa punkty, a co za tym idzie doprowadziło do remisu.
[podobne]
W decydującej akcji ponownie na wysokości zadania stanął Williams, który tym razem kropkę nad „i” postawił po krótkim biegu. Na zegarze meczowym została raptem minuta. W tej sytuacji Archers musieli postawić na próby długich podań. Ta strategia nie przyniosła efektu, a ostatnim zagraniem spotkania było kolejne dobre zagranie Wykowskiego, który powalił na murawę rozgrywającego bydgoszczan.

W drugim meczu już w sobotę Archers jadą do Warszawy; na spotkanie z ubiegłorocznym uczestnikiem Top Ligi - Warsaw Sharks.
Inny wynik Iligi, grupa północna: Warsaw Sharks - AZS UWM Olszyn Lakers 23:10.