MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. ZwierzęTAK! - wernisaż wystawy prac Kamili Misiak (Vilkuny), Agnieszki Półroli oraz Pauliny Przeniosło

OPRAC.:
Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa. ZwierzęTAK! - wernisaż wystawy prac Kamili Misiak (Vilkuny), Agnieszki Półroli oraz Pauliny Przeniosło
Częstochowa. ZwierzęTAK! - wernisaż wystawy prac Kamili Misiak (Vilkuny), Agnieszki Półroli oraz Pauliny Przeniosło Piotr Ciastek
KULTURA. W marcu 2024 roku Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie prezentuje dzieła plastyczne autorstwa Kamili Misiak (Vilkuny), Agnieszki Półroli oraz Pauliny Przeniosło.

Wystawa zatytułowana „ZwierzęTAK!” to nie tylko ekspozycja artystyczna, lecz także medytacja nad rolą, jaką zwierzęta odgrywają w naszym życiu osobistym i społecznym. Artystki, zainspirowane różnorodnością świata zwierząt, przenoszą na swoje prace nie tylko jego estetykę, ale także znaczenie, jakie zwierzęta mają w kontekście kulturowym i ekologicznym. Od pirografii, poprzez rysunki, aż po grafiki i plakaty – każda forma jest świadomym wyborem, mającym na celu podkreślenie innego aspektu ich tematu.

Prace pokazują zwierzęta jako nieodłączny element ludzkiej egzystencji, symbolizując zarówno siłę, jak i wrażliwość natury. Widzowie są zaproszeni do odkrywania, jak zwierzęta wpływają na nasze życie – od historycznych znaczeń, przez ich obecność w mitologii i sztuce, aż po współczesne problemy ochrony środowiska. Wystawa staje się platformą do dialogu o współzależności między ludźmi a zwierzętami, o naszej odpowiedzialności za ich dobrostan oraz o tym, jak wspólnie dzielimy przestrzeń na naszej planecie. Prace Kamili Misiak, Agnieszki Półroli i Pauliny Przeniosło, każda na swój sposób, składają hołd tej symbiotycznej relacji i są przypomnieniem, że ludzka kultura i cywilizacja rozwinęły się ramię w ramię z naszymi zwierzęcymi towarzyszami - czytamy w zapowiedzi wystawy.

Kamila Misiak (Vilkuna) tworzy realistyczne obrazy wypalane ręcznie techniką pirografii na różnych gatunkach drewna. Bohaterami jej twórczości są głównie zwierzęta i przyroda. Nazwa Vilkuna łączy dwa gatunki leśnych zwierząt: wilk i kuna. Podczas wystawy zaprezentuje ręcznie wypalane portrety, do których pozowali podopieczni ośrodków rehabilitacji zwierząt.

Agnieszka Półrola ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie pracuje w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie na stanowisku profesora UJD. Prace swoje prezentowała w Polsce i za granicą (Belgia, Chiny, Czechy, Egipt, Iran, Irak, Korea Południowa, Japonia, Litwa, Meksyk, Niemcy, Rosja, Słowacja, Tajwan, Węgry, USA). Laureatka wielu nagród. Prace w zbiorach muzeów.

Paulina Przeniosło jest absolwentką studiów magisterskich Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie na Wydziale Sztuki, Kierunek Grafika (specjalność Grafika Użytkowa). Najważniejszym źródłem inspiracji zaprezentowanych projektów jest typografia. Współczesna różnorodność kształtu liter stała się środkiem osobistej, autorskiej wypowiedzi projektowej wynikającej z indywidualnych predyspozycji i zainteresowań twórczych. Dzięki fuzji wyobraźni świat litery zyskuje nową formę i sposób ich wykorzystania.

Termin wystawy 01.03 - 31.03.2024
Wernisaż 15.03.2024 godz. 17:00

Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie
Aleja Armii Krajowej 36A
42-202 Częstochowa

wstęp na wystawę jest bezpłatny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto