Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sadłogoszczy rolnicy z gminy Barcin świętowali dożynki [zdjęcia, wideo]

Szymon Cieślak
Tradycyjne święto plonów, gmina Barcin zorganizowała w tym roku w Sadłogoszczy. Był obrzęd dożynkowy i nagrody dla wyróżniających się rolników.

Po mszy dziękczynnej, którą odprawił ks. Stanisław Talaczyński, proboszcz parafii pw. św. M.M. Kolbego, rozpoczęły się uroczystości związane z dożynkowym obrzędem. A było ono dość niecodzienne. Zaprezentowali się bowiem tancerze Zespołu Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie”.

W przedstawieniu nie zabrakło przypomnienia dawnych tradycji związanych z zakończeniem żniw - korowodu dożynkowego, pasowania na żniwiarza, polewania snopka wodą, czy tzw. odśpiewania i odtańczenia wieńca i chleba. Całość została okraszona ludowymi przyśpiewkami i muzyką na żywo.

OBRZĘD DOŻYNKOWY W WYKONANIU ZESPOŁU TAŃCA LUDOWEGO POLITECHNIKI POZNAŃSKIEJ "POLIGRODZIANIE":

Zobacz także:W Barcinie grali w darta

Wzięli w nim udział zarówno burmistrz Michał Pęziak jak i Krystyna Bartecka, przewodnicząca rady miejskiej oraz starostowie tegorocznych dożynek: Sebastian Dudek z Zalesia Barcińskiego oraz Marzena Czyżewska z Sadłogoszczy.

- Gospodarzu, przyjmij ten bochen chleba upieczony ze zboża z naszych pól. Uszanuj go, dziel go sprawiedliwie wśród mieszkańców naszej gminy, by nie zabrakło go dla żadnej rodziny - powiedziała pani Marzena przekazując chleb włodarzowi gminy. On z kolei obiecał, że będzie go dzielił tak, żeby dla nikogo nie zabrakło.

Dalej wyróżniono rolników. Władze gminy razem z komisją rolnictwa i ochrony środowiska postanowiły uhonorować rodziny szczególnie wyróżniające się dla rolnictwa. W tym gronie znaleźli się: Jadwiga i Zbigniew Sosnowscy z Sadłogoszczy, Anna i Andrzej Rafińscy z Mamlicza, Aurelia i i Ryszard Wudarscy z Kniei, Grażyna i Andrzej Kociemscy z Barcina Wsi, Wioletta i Dariusz Cięgotura z Mamlicza oraz Wioletta i Krzysztof Dec z Julianowa.

- Wierzymy, że kończący się rok uprawny, pomimo wymarznięć i deszczowej pogody zapewni nam dostatnią przyszłość. Dziękuję za piękne i wspaniałe wieńce dożynkowe, symbolizujące trud i pracę, w które włożony jest całoroczny plon i serce. Pozwalają one pokazać co rolnikom, sadownikom, działkowcom i ogrodnikom udało się wypracować w ciągu całego roku. Dziękuję za chleb, który jest symbolem urodzaju i obietnicą życia. Dzięki pracy rolników mamy zapewnioną egzystencję, ziarno na zasiewy i dalszy rozwój. Możliwość podzielenia się z państwem chlebem stanowi sens święta plonów i jest chwilą pełną niezwykłych emocji - powiedział burmistrz Michał Pęziak.

OBRZĘD PRZEKAZANIA CHLEBA WŁADZOM GMINY BARCIN:

Po zakończeniu oficjalnych obrzędów dożynkowych na scenie pojawili się m.in. Remigiusz Kuźmiński i Daria Wójcik w koncercie operetkowo - musicalowym, a także laureaci powiatowego konkursu „Ocalić od zapomnienia - gwara pałucka”. Uczestnicy święta plonów bawili się przy stołach podziwiając występy taneczno - wokalne do momentu kiedy rozpoczęła się zabawa taneczna.

Czytaj także: Polifinek uczył dzieci bezpieczeństwa w drodze do szkoły [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto