Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto turystyki w żnińskim PTTK [zdjęcia, wideo]

Szymon Cieślak
Do ośrodka PTTK, po raz 54, przyjechali turyści z całej Polski. Nie zabrakło atrakcji, a całość odbywała się w klimatach PRL.

Pojawili się goście z Klubów Turystyki Motorowej (samochodowej) z Elbląga, Torunia, Dobrzynia, Płocka, Bydgoszczy, Warszawy, Lipna, Szamotuł i Radomia. Na Ogólnopolskim Zlocie Turystów „Jesień na Pałukach“ nie zabrakło także przedstawicieli klubu motorowego ze Żnina, Klubu Turystyki Rowerowej „Żniniok“, Zespołu Publicznych Szkół w Rogowie, dzieci ze Słębowa, a także z zakładów poprawczych z Kcyni i Szubina.

Na terenie ośrodka można było znaleźć np. urządzenia, które pamiętamy z okresu „ludowej władzy“ - m.in. pralki frania, magnetofon, saturator z napojami, stoisko z jedzeniem z epoki (pyszne „Irysy“ własnej roboty), a całości dopełniały plakaty i hasła propagandowe na wesoło (np. „Każda zmarnowana godzina pracy wydłuża stanie w kolejkach twojej żony“). Niektórzy uczestnicy przebrali się w kolorowe stroje stylizowane na te z epoki. Na terenie PTTK można było płacić jedynie dawnymi pieniędzmi i kartkami na żywność.

Nie zabrakło także tego, co turyści lubią najbardziej, czyli wycieczek. - W ramach zlotu piesi turyści zwiedzili Wenecję i podróżowali kolejką. Rowerzyści mieli imprezę na orientację, a zmotoryzowani pojechali do Świątkowa, gdzie obejrzeli pokaz strażaków, m.in. z ratownictwa i udali się do Domu Pomocy Społecznej w Tonowie - opowiada Elżbieta Horka, wiceprezes żnińskiego PTTK.

Podczas zlotu nie zabrakło ciekawych imprez, wśród których znalazły się powożenie specjalnym wozem czy młócenie cepem - można było dostać certyfikat „Bambra Pałuckiego“.

KONKURS MŁÓCENIA CEPEM:
(wygrywał uczestnik, któremu udało się w ciągu określonego czasu uderzyć w materac największą liczbę razy)

Rowerową imprezę na orientację wygrali Michał i Marcin Grygiel. Drugie miejsce należy do Damiana Pichłacza i Jakuba Skowrońskiego. Na trzecim miejscu rywalizację ukończyli Marek i Michał Kozłowscy.

Wśród osób wyróżnionych pucharami za wieloletnie udziały w zlotach znalazły się takie, które do Żnina przyjeżdżają nawet od 54 lat. Na przykład pucharem starosty żnińskiego wyróżniono Jana Jaglińskiego z Lipna, który do Żnina przyjeżdża od początku. Na pierwszy zlot przyjechał motocyklem. Puchary starosty otrzymali także: Andrzej Piziak z Elbląga oraz Ferdynand Jabłoński z Torunia.

Pucharami burmistrza Żnina zostali wyróżnieni: Andrzej Mikołajczyk, Henryk Miłoszewski, Ryszard Ludkiewicz, Andrzej Piechocki oraz Włodzimierz Sulecki. Puchary burmistrza Janowca Wlkp. otrzymali: Zdzisław Grabowski z Torunia oraz Barbara Skowrońska z Płocka.

Puchary prezesa PTTK w Żninie odebrali: Hanuta Gorzycka, Krzysztof Keczmerski (oboje z Torunia). Puchary wiceprezesa PTTK Elżbiety Horki otrzymali: Wanda Mordaszewska z Lipna, Piotr Kruszczyński z Torunia, a także Małgorzata Janicka ze Żnina.

Czytaj także: Strefa Płatnego Parkowania w Żninie... a oni idą w zaparte...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto