Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie wielkopolskie na obrazie w żnińskiej „jedynce”

(szym)
Izabela Rudzka przy obrazie ukazującym Żnin i czas powstania.
Izabela Rudzka przy obrazie ukazującym Żnin i czas powstania. Szymon Cieślak
Obraz z cyklu "Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii“ można oglądać w Szkole Podstawowej nr 1. Będzie tam do obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Autorką projektu „Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii“, a co za tym idzie pokazywanego w Żninie obrazu, jest dr hab. Izabela Rudzka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Projekt został zrobiony w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2018.

Obraz można oglądać w głównym holu szkoły. Jest poświęcony walkom o Żnin. Autorka, oprócz artystycznej wizji współczesnego krajobrazu grodu Śniadeckich (widok z lotu ptaka, niczym z satelity), pokazała archiwalne fotografie przedstawiające bohaterów Powstania Wielkopolskiego, a także wydarzenia związane z walkami o miasto w 1919 roku. Zdjęcia pochodzą z Muzeum Ziemi Pałuckiej (instytucja jest partnerem projektu). Jak przekazała nam autorka, projekt zakłada zastosowanie autorskiej i nowatorskiej zarazem techniki malarstwa strukturalnego, zabiegów optycznej transparentności w połączeniu z fotografią cyfrową i technikami collage.

- Chciałam tym obrazem uczcić setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego i oddać hołd powstańcom, a jednocześnie przybliżyć historię i sztukę współczesną. Jestem malarką i pedagogiem akademickim od ponad dwudziestu lat. Obraz ten jest częścią szerszego projektu, który realizowałam w 2018 roku. Ideą przewodnią jest pejzaż, który artysta widzi nieco z lotu ptaka - powiedziała Izabela Rudzka.

W cyklu jest sześć obrazów. Każdy wygląda podobnie. Dotyczą one miejsc i wydarzeń związanych z Powstaniem Wielkopolskim: Żnin (walki 11 - 12.01.1919), Anastazewo (potyczka 28.12.1918), Nowe Kramsko (bitwa 2 - 3.02.1919), Rawicz (walki 17.01.1919), Poznań (lotnisko Ławica, bitwa 06.01.1919), Zdziechowa (potyczka 29 - 31.12.1918).

Autorka nie jest związana ze Żninem.

- Miejscowości do projektu wybrałam zupełnie losowo. Wiem, że te tereny są piękne, choć przyznaję, że rzadko tu bywam.

Obraz w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Szkolnej w Żninie będzie można oglądać do 12 stycznia przyszłego roku.

Gdyby nasi Czytelnicy chcieli go zobaczyć po tym terminie, będą musieli udać się do Poznania, gdzie w miesiącach letnich zostanie pokazany cały projekt w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości na Starym Rynku w Poznaniu.

Czy uda się skończyć z plastikiem?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto