Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa tablica na grobie radzieckich żołnierzy w Żninie [zdjęcia]

Szymon Cieślak
Na cmentarzu w Żninie odsłonięto nową tablicę na grobie radzieckich żołnierzy, którzy zginęli w walce z Niemcami w styczniu 1945 roku.

Na nowej tablicy, która została zamontowana na grobie żołnierzy Armii Czerwonej możemy przeczytać inskrypcję: "Tu spoczywa 15 żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walce z wojskami niemieckimi w styczniu 1945 roku".

Stary napis na tablicy z 1951 roku brzmiał: "Bohaterom Armii Czerwonej poległym w walce o wyzwolenie Polski i zwycięstwo sprawiedliwości społecznej - mieszkańcy powiatu żnińskiego".

Nie ma wątpliwości, że dzisiejsze wydarzenie jest bardzo pozytywnym sygnałem z punktu widzenia dobrych stosunków między polskim i rosyjskim narodem, ponieważ pamięć jest wieczna - Pavel Erin, wicekonsul Konsulatu Generalnego Rosji w Poznaniu.

Nową tablicę odsłonili burmistrz Robert Luchowski oraz Pavel Erin, wicekonsul Konsulatu Generalnego Rosji w Poznaniu.
- Nie ma wątpliwości, że dzisiejsze wydarzenie jest bardzo pozytywnym sygnałem z punktu widzenia dobrych stosunków między polskim i rosyjskim narodem, ponieważ pamięć jest wieczna. Dziś chylę głowę przed bohaterstwem poległych żołnierzy w walce przeciwko faszyzmowi i bardzo dziękuję za zachowanie tej pamięci. Niech nigdy więcej nasze narody nie poznają tragedii wojny - stwierdził Pavel Erin.

Z kolei Robert Luchowski przyznał:
- Mam nadzieję, że relacjom polsko - rosyjskim dzisiaj i w przyszłości będzie towarzyszył wyłącznie pokój i nigdy nasze narody nie staną przeciwko sobie jako wrogowie. Mieszkamy w jednej Europie, sąsiadujemy ze sobą. Niech tak zostanie, ale tez uszanujmy historię, uszanujmy ofiarę życia ludzkiego złożoną też przez tych z żołnierzy Armii Czerwonej, którzy przyczynili się do wyzwolenia Żnina - powiedział burmistrz.

We wspomnianej mogile, która posiada status grobu wojennego grobie spoczywa 15 żołnierzy, którzy polegli w walkach o Januszkowo, Sarbinowo, Żarczyn, Redczyce, Gąsawę i Żnin. Nowa tablica zawiera uaktualnioną symbolikę. Wszystkie wykonane prace zostały uzgodnione z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie oraz Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy, na podstawie porozumienia zawartego z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim. Te instytucje dały pieniądze na sfinansowanie inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto