Polska turystyka kwitnie a Polacy chętniej wyjeżdżają na wakacje. GUS opublikował nowy raport, w którym podsumowuje 2017 rok w turystyce. Jak wypoczywamy i ile wydajemy na wakacje? Gdzie najczęściej wyjeżdżamy? W jakich przypadkach wybieramy Polskę, a kiedy decydujemy się na zagraniczny wyjazd? Jakie narodowości najczęściej odwiedzają nasz kraj? Mamy odpowiedzi na wszystkie pytania. Najnowszy RAPORT GUS.

Co wynika z raportu? Przede wszystkim wzrosła liczba wypoczywających osób powyżej 15 roku życia. Zanotowaliśmy wzrost rok do roku o 4,4 %. Wynika z tego, że ponad 19 milionów osób Polaków wyjechało w tamtym roku na upragnione wakacje. GUS w raporcie wziął pod uwagę 2 formy wypoczynku:
 • krótkookresową, obejmującą wyjazdy na 2-4 dni
 • długookresową, obejmującą wyjazdy na 5 i więcej dni


Na krótkie podróże chętniej wybieramy Polskę, na dłuższe wakacje - zagranicę.

Wakacje za granicą, czyli gdzie?


Biura podróży proponują coraz bardziej korzystne ceny za wycieczki zagraniczne a przewoźnicy kuszą niskimi cenami. To musiało poskutkować wzrostem zainteresowania wyjazdami zagranicznymi. Jak wynika z raportu GUS "Turystyka w 2017 roku", kraje najchętniej wybierane przez Polaków to:
 1. Włochy
 2. Chorwacja
 3. Grecja
 4. Czechy
 5. Hiszpania
 6. Niemcy
 7. Słowacja
 8. Austria
 9. Węgry
 10. Bułgaria


A więc jesteś doświadczonym turystą? Sprawdźmy co wiesz na temat turystyki! [QUIZ]

Jak wypoczywają Polacy? - wolimy hotele czy prywatne kwatery?


Podium obiektów turystycznych, z których korzystają polscy turyści pozostaje niezmienne. To kolejno: hotele, pokoje gościnne i ośrodki wczasowe. Ciekawostką jest jednak wzrost popularności kwater agroturystycznych. Oferta noclegowa tego typu obiektów zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat, ale także zainteresowanie znacząco wzrosło.

Agroturystyka stała się ciekawym sposobem wypoczynku dla singli, par a także rodzin. Agroturystyka sprzyja wyjazdom z dziećmi i z pupilami. Coraz bardziej wymagający klient szuka takich udogodnień w ofercie wyjazdowej.

SPRAWDŹ inne fakty z raportu "Turystyka w 2017 roku"


Obiekty turystyczne w Polsce


Ich baza wciąż się powiększa. W ciągu roku powstały 172 nowe obiekty turystyczne otwarte na turystów z kraju i z zagranicy.
Kto najczęściej przyjeżdża do Polski?


Polskę najczęściej odwiedzają Niemcy, którzy stanowią 25 % wszystkich zagranicznych przyjezdnych. Później długo, długo nic, a na dalszych pozycjach znajdziemy m.in.: Brytyjczyków, Ukraińców i Amerykanów.
Hallo

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Rozsądny (gość)

Jak to się mówi każdy wydaje ile może. Na wakacje trzeba jednak oszczędzać cały rok. Jeżeli już się zdecydujecie gdzieś wyjechać to polecam ofertę sprawdzonych apartamentów Sun&Snow. Świetne lokalizacje z całej Polski, przystępne ceny i mega komfortowe warunki wypoczynku. Dodatkowo przy rezerwacji poprzez stronę rabat 30%. Warto! https://www.sunandsnow.pl/