Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gąsawa świętowała 25 - lecie samorządności [zdjęcia]

Szymon Cieślak
W Gąsawie radni tego dnia musli decydować między innymi o przyznaniu tytułu zasłużonego dla gminy.
W Gąsawie radni tego dnia musli decydować między innymi o przyznaniu tytułu zasłużonego dla gminy. Szymon Cieślak
Jubileusz ćwierćwiecza istnienia samorządu lokalnego w Gąsawie przyniósł wiele powodów do radości. Była uroczysta sesja, a podczas niej podsumowania i wyróżnienia.

Wójt Błażej Łabędzki przypomniał o tym co w ciągu ostatnich 25 lat udało się zrobić gąsawskiej władzy. Począwszy od budowy dróg i obiektów sportowych, przez reorganizację sieci szkół, aż po rzeczy, które z punktu widzenia dzisiejszej młodzieży są nie do uwierzenia - na przykład powstanie centrali telefonicznej w gminie.
- Choć łatwo i przyjemnie mówi się o sukcesach to jeszcze dużo trzeba zrobić - podsumował swoje wystąpienie włodarz gminy i dodał, że jedną ze spraw, które go martwią jest bezrobocie.

Z kolei Mariusz Kazik, przewodniczący Rady Gminy w Gąsawie opowiedział o każdym składzie rady i każdym z wójtów - począwszy od Kazimierza Janusa, przez Zdzisława Kuczmę, na Błażeju Łabędzkim kończąc.

- Przed paroma dniami oglądałem zdjęcia radnych poprzednich kadencji. Niektórzy przez trzy, cztery, a nawet sześć kadencji - mówił o zaufaniu jakim cieszyli się jego poprzednicy i dodał - Samorząd to przede wszystkim odpowiedzialność. Dziękuję za te dwadzieścia pięć lat odpowiedzialności.
Gąsawa się zmieniła
Bogumiła Wieczorek była radną drugiej kadencji. Teraz mieszka poza Gąsawą. - Od czasu kiedy była radną Gąsawa bardzo się zmieniła, ale zmieniliśmy się też my - powiedziała Bogumiła Wieczorek.

Jubileusz to także nagrody. Te przyznano byłym pracownikom Urzędu Gminy oraz szefom jednostek organizacyjnym. W ten sposób postanowiono uhonorować: Stefanię Kranz, Barbarę Zabłocką, Marię Superczyńską, Teresę Katulską, Barbarę Krygier, Kazimierza Wierskiego, Władysława Ludkiewicza oraz Janusza Cichowicza.

Nagrody otrzymali również hokeiści, trenerzy i działacze sportowi: Robert Gruszczyński, Jakub Janicki, Marcin Liberkowski, Mateusz Mazany, Mateusz Ulatowski, Marcin Jaździkowski, Sławomir Mazany, Maciej Mazur, Paweł Pieczyński, Stanisław Wieczorek.

Na sesji gościła Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych. - Pan premier Tadeusz Mazowiecki powiedział kiedyś, że reforma samorządowa udała się najbardziej ze wszystkich reform i miał rację - powiedziała minister Piotrowska i pochwaliła samorządowców, że radzą sobie z coraz to większą liczbą obowiązków nakładanych przez państwo. - Bardzo za to wszystko dziękuję. gratuluję tych wszystkich decyzji podjętych w ciągu tych dwudziestu pięciu lat, często odważnych i wzbudzających emocje. Życzę dużo siły, zdrowia, radości i tej pozytywnej energii, którą się tutaj czuje.

Zasłużeni dla gminy
Radni podczas sesji podjęciu uchwały o nadaniu tytułu "Zasłużony dla gminy Gąsawa" trzem osobom - Janowi Gołębiowskiemu (trener wielu pokoleń hokeistów), Romanowi Stręczyńskiemu (nauczyciel historii, regionalista i były radny), Edwardowi Głąbowi (radny, były wicewójt gminy). Po przegłosowaniu każdej z uchwał, uczestnicy sesji wstali i bili brawo.
Rada Seniorów
Nadzwyczajna sesja to także okazja do zaprezentowania nowopowstałej, drugiej w powiecie żnińskim (po Barcinie), Rady Seniorów. W skład tego organu doradczego wójta weszli: Stefania Kranz, Helena Tabat, Elżbieta Rugowska, Aniela Salamon, Jadwiga Szmiel, Adam Brzykcy, ks. Ryszard Kwiatkowski, Edward Głąb, Tomasz Grajek, Bogdan Lewandowski, Wojciech Kończal, Wojciech Putz, Ryszard Szczęsny, Józef Winiecki, Wiesław Zajączkowski.
Po sesji na dożynki
Kiedy wszyscy już opuścili salę "Stodoły" gdzie zorganizowano jubileuszową sesję, w korowodzie przeszli na gąsawski stadion, gdzie rozpoczęło się tegoroczne święto plonów. Korowód prowadziły kolorowo przybrane ciągniki. Na miejscu była prezentacja wieńców dożynkowych, msza odprawiona przez ks. Ryszarda Kwiatkowskiego, czy konkurs na stracha na wróble. Nie zabrakło jadła dożynkowego, czy tradycyjnej zabawy tanecznej. Starostami dożynek byli: Agnieszka Kuczma i Karol Kaczmarek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na znin.naszemiasto.pl Nasze Miasto