Dla średniowiecznych Europejczyków istniały trzy odległe miejsca: grób Chrystusa w Jerozolimie, Rzym oraz położony na końcu ziemi grób św. Jakuba.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Nazwa koniec ziemi wzięła się od nazwy miejscowości Fisterra, co po łacinie finis terrae oznacza – koniec ziemi. Miejsce to błędnie uważana jest za najdalej na zachód wysunięty punkt kontynentalnej Europy (w rzeczywistości dotyczy to przylądka Roca). Jednakże w starożytności i średniowieczu był on rzeczywiście końcem świata. Świadomość epoki nie znała innych kontynentów. Tu też kończyło się wówczas rzymskie panowanie nad Europą. To właśnie nieopodal rzekomego końca ziemi znajduje grób św. Jakuba, miejsce jedno z najważniejszych pośród szlaków pielgrzymkowych, zaraz obok Rzymu i Jerozolimy.

Sam Jakub przedstawiany był często z pielgrzymim kijem, sakwą, i muszlą. Muszla była oznaką pielgrzymowania już w IV wieku, jeszcze w czasach pogańskich. Jednak w okresie masowych pielgrzymek do Santiago, stała się ona atrybutem przypisywanym wyłącznie pątnikom zmierzającym do Galicji. Tradycyjnie po dotarciu do Santiago de Compostella i nawiedzeniu grobu świętego Jakuba, pielgrzymi udawali się dalej do wspomnianego już końca ziemi. Tam palono pokutne, pielgrzymie szaty i obmywano się w wodach oceanu, zostawiając za sobą dotychczasowe grzeszne życie i rozpoczynając z wiarą nowe. Stąd właśnie pochodzi najpowszechniejszy symbol Drogi św. Jakuba - muszla. Docierający nad ocean wędrowcy zabierali muszle jako dowód przebytej drogi. Dziś można je kupić na całej trasie, a najwięcej oczywiście w samym Santiago. Obecnie muszla ta wyznacza drogę św. Jakuba, jest widoczna wśród bruku dróg prowadzących do Santiago. Muszlą tą też przyozdabiają strój lub kij pielgrzymi wędrujący do tego sanktuarium.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: